Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1018674567's Rating My Rating
1
The Rock (1996,  R)
2
The Eagle Has Landed (1976,  PG)
3
Con Air (1997,  R)
4
A Hard Day's Night (1964,  G)
5
Gladiator (2000,  R)
6
Shrek (2001,  PG)
7
The Godfather (1972,  R)
8
Carry on Cleo (Caligula: Funniest Home Videos) (1964,  Unrated)
9
Kelly's Heroes (1970,  PG)
10
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
11
Enemy at the Gates (2001,  R)
12
In the Line of Fire (1993,  R)
13
White Palace (1990,  R)
14
Three Days of the Condor (1975,  R)
15
Hold-Up (1985,  Unrated)
16
The Fourth Protocol (1987,  R)
17
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
18
Planet of the Apes (1968,  PG)
19
Ronin (1998,  R)
20
Red Sun (1972,  PG)
21
A Tanú (The Witness) (1969,  Unrated)
22
Fanfan La Tulipe (Fan-Fan the Tulip) (1953,  Unrated)
23
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
24
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
25
The Fugitive (1993,  PG-13)
26
Patriot Games (1992,  R)
27
Witness (1985,  R)
28
The Devil's Own (1997,  R)
29
Working Girl (1988,  R)
30
The Untouchables (1987,  R)
31
Midnight Run (1988,  R)
32
Le Professionnel (1981,  Unrated)
33
L' Homme de Rio (That Man from Rio) (1964,  Unrated)
34
Asterix at the Olympic Games (Asterix aux jeux olympiques) (2008,  Unrated)
35
Braveheart (1995,  R)
36
Lethal Weapon (1987,  R)
37
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
38
What Women Want (2001,  PG-13)
39
Dragonfly (2002,  PG-13)
40
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
41
Taking Care of Business (1990,  R)
42
Shakespeare in Love (1998,  R)
43
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
44
The Mission (1986,  PG)
45
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
46
Contact (1997,  PG)
47
Space Cowboys (2000,  PG-13)
48
Highlander (1986,  R)
49
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
50
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) (1979,  PG)
51
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
52
The Three Musketeers (1993,  PG)
53
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
54
The Net (1995,  PG-13)
55
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
56
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments