My Favorite Movies

  fb1020959736's Rating My Rating
1
Highlander (1986,  R)
Highlander 5.0 Stars
Back in the end of 80s, when I watched this moovie - wow! it rocks!!! Christopher Lambert is truely the Highlander! And of course the soundtrack is amazing! Yep, once again Queen was on the top!
Click to Rate
2
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
3
Army of Darkness (1992,  R)
Click to Rate
4
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
5
Heat (1995,  R)
Click to Rate
6
Four Rooms (,  Unrated)
Click to Rate
7
Identity (2003,  R)
Click to Rate
8
Hogfather (2007,  Unrated)
Click to Rate
9
Il Silenzio dei prosciutti (The Silence of the Hams) (1994,  R)
Click to Rate
10
Wayne's World (1992,  PG-13)
Click to Rate
11
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
12
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
Click to Rate
13
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Click to Rate
14
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
15
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
16
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
17
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
18
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Click to Rate
19
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
20
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
21
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
22
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
23
Ocean's 11 (1960,  PG-13)
Click to Rate
24
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
26
Hot Shots! Part Deux (1993,  PG-13)
Click to Rate
27
Saw (2004,  R)
Click to Rate
28
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
29
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
30
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
31
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Click to Rate
32
Silent Hill (2006,  R)
Click to Rate
33
The Evil Dead (1981,  NC-17)
Click to Rate
34
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
35
The Devil's Own (1997,  R)
Click to Rate
36
Hot Shots! (1991,  PG-13)
Click to Rate
37
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
38
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
39
The Shining (1980,  R)
The Shining 5.0 Stars
Jack Nicholson and Stephen King! That's all I'm gonna say.
Click to Rate
40
The Ring (2002,  PG-13)
Click to Rate
41
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
42
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
43
Underworld: Evolution (2006,  R)
Click to Rate
44
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
45
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
Click to Rate
46
Creepshow (1982,  R)
Click to Rate
47
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
48
Maximum Overdrive (1986,  R)
Click to Rate
49
The Matrix Revolutions (2003,  R)
Click to Rate
50
Wild Hogs (2007,  PG-13)
Click to Rate
51
Ronin (1998,  R)
Click to Rate
52
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
53
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
54
Donnie Brasco (1997,  R)
Click to Rate
55
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
Click to Rate
56
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
57
Astérix le Gaulois (Asterix the Gaul) (1967,  Unrated)
Click to Rate
58
Astérix et Cléopâtre (Asterix and Cleopatra) (1968,  Unrated)