Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1022739429's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
2
Back to the Future Part II (1989,  PG)
3
Casablanca (1943,  PG)
4
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
5
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
7
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
8
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
9
Die Hard (1988,  R)
10
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
11
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
12
Speed (1994,  R)
13
The Blues Brothers (1980,  R)
14
The French Connection (1971,  R)
15
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
16
The Land Before Time (1988,  G)
17
A Goofy Movie (1995,  G)
18
The Hound of the Baskervilles (1988,  Unrated)
19
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
20
Pulp Fiction (1994,  R)
21
When Harry Met Sally (1989,  R)
22
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
23
Les Miserables (1998,  PG-13)
24
Schindler's List (1993,  R)
25
Love Actually (2003,  R)
26
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
27
About a Boy (2002,  PG-13)
28
Singin' in the Rain (1952,  G)
29
The Lion King (1994,  G)
30
Disney's Aladdin (1992,  G)
31
Toy Story (1995,  G)
32
WALL-E (2008,  G)
33
Sin City (2005,  R)
34
The Rock (1996,  R)
35
Goldfinger (1964,  PG)
36
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
37
Minority Report (2002,  PG-13)
38
GoldenEye (1995,  PG-13)
39
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments