My Favorite Movies


  fb1024941931's Rating My Rating
1
Lost In Translation (2003,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
3
Oldboy (2005,  R)
4
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
5
Babel (2006,  R)
6
Match Point (2005,  R)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
9
Being John Malkovich (1999,  R)
10
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
11
Lucky Number Slevin (2006,  R)
12
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
13
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
14
Sin City (2005,  R)
15
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
16
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009,  G)
17
Sukiyaki Western Django (2008,  R)
18
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
19
A Clockwork Orange (1971,  R)
20
The Truman Show (1998,  PG)
21
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
22
Forrest Gump (1994,  PG-13)
23
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
24
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962,  Unrated)
25
Reservoir Dogs (1992,  R)
26
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
27
Alphaville (1965,  Unrated)
28
Brazil (1985,  R)
29
Kirikou and the Sorceress (2005,  Unrated)
30
Pulp Fiction (1994,  R)
31
Gran Torino (2009,  R)
32
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
33
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
34
Seuls Two (2008,  Unrated)
35
The Matrix (1999,  R)
36
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
37
Trainspotting (1996,  R)
38
Steak (2007,  Unrated)
39
Tokyo Decadence (1991,  NC-17)
40
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
41
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
42
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
43
Yes Man (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments