My Favorite Movies


  fb1025006611's Rating My Rating
1
Saturday Night And Sunday Morning (1961,  Unrated)
2
All About Eve (1950,  Unrated)
3
Victim (1962,  Unrated)
4
So Long at the Fair (1951,  Unrated)
5
Hell Is a City (1960,  Unrated)
6
Footsteps in the Fog (1955,  Unrated)
7
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
8
The Departed (2006,  R)
9
The Notebook (2004,  PG-13)
10
The Shawshank Redemption (1994,  R)
11
The French Connection (1971,  R)
12
The French Connection II (1975,  R)
13
Jaws (1975,  PG)
14
The Enforcer (1976,  R)
15
Dirty Harry (1971,  R)
16
Jagged Edge (1985,  R)
17
Michael Collins (1996,  R)
18
The Killers (1964,  Unrated)
19
White Heat (1949,  Unrated)
20
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
21
The Quiet Man (1952,  Unrated)
22
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
23
Rear Window (1954,  PG)
24
The Ladykillers (1955,  Unrated)
25
Point Blank (1967,  Unrated)
26
The Domino Principle (The Domino Killings) (1977,  R)
27
The Night of the Hunter (1955,  PG)
28
The Great Escape (1963,  Unrated)
29
Carve Her Name with Pride (1958,  Unrated)
30
23 Paces to Baker Street (1956,  Unrated)
31
The Man Who Never Was (1956,  Unrated)
32
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
33
The Misfits (1961,  Unrated)
34
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
35
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
36
Tráiler de Who's Afraid of Virginia Woolf? (Trailer of Who's Afraid of Virginia Woolf?) (1976,  Unrated)
37
Capricorn One (1978,  PG)
38
Three Days of the Condor (1975,  R)
39
Tom Jones (1963,  Unrated)
40
The Leather Boys (1964,  Unrated)
41
The Killing of Sister George (1968,  R)
42
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
43
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
44
A Kind of Loving (1962,  G)
45
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
46
The Children's Hour (1961,  Unrated)
47
The Wind That Shakes the Barley (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments