My Favorite Movies
| fb1030779389's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 2 |
Dark City (1998, R) |
|
| 3 |
Short Cuts (1993, R) |
|
| 4 |
Kiss Me Deadly (1955, Unrated) |
|
| 5 |
Good Morning (, Unrated) |
|
| 6 |
Black Belt Jones (1974, R) |
|
| 7 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 8 |
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) (1960, Unrated) |
|
| 9 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 10 |
The Set-Up (1949, Unrated) |
|
| 11 |
To Have and Have Not (1944, Unrated) |
|
| 12 |
The Life and Death of Colonel Blimp (1943, Unrated) |
|
| 13 |
I Know Where I'm Going! (1947, Unrated) |
|
| 14 |
On Deadly Ground (1994, R) |
|
| 15 |
Out for Justice (1991, R) |
|
| 16 |
All That Heaven Allows (1955, Unrated) |
|
| 17 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 18 |
Tokyo Drifter (1966, Unrated) |
|
| 19 |
On Her Majesty's Secret Service (1969, PG) |
|
| 20 |
I Walked With a Zombie (1943, Unrated) |
|
| 21 |
Brazil (1985, R) |
|
| 22 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 23 |
Topkapi (1964, Unrated) |
|
| 24 |
Adam's Rib (1949, Unrated) |
|
| 25 |
Mrs. Miniver (1942, Unrated) |
|
| 26 |
The Thin Man (1934, Unrated) |
|
| 27 |
Heist (2001, R) |
|
| 28 |
Godzilla 2000 (2000, PG) |
|
| 29 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 30 |
The Vanishing (1993, R) |
|
| 31 |
Event Horizon (1997, R) |
|
| 32 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992, R) |
|
| 33 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 34 |
The Guns of Navarone (1961, PG) |
|
| 35 |
Starship Troopers (1997, R) |
|
| 36 |
Space Cowboys (2000, PG-13) |
|
| 37 |
Schizopolis (1996, Unrated) |
|
| 38 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 39 |
Solaris (2002, PG-13) |
|
| 40 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
| 41 |
'Breaker' Morant (1980, PG) |
|
| 42 |
Code of Silence (1985, R) |
|
| 43 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 44 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 45 |
True Stories (1986, PG) |
|
| 46 |
The Big Easy (1986, R) |
|
| 47 |
Leningrad Cowboys Go America (1989, Unrated) |
|
| 48 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 49 |
The Candidate (1972, PG) |
|
| 50 |
Them! (1954, Unrated) |
|
| 51 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 52 |
My Lucky Stars (Fuk sing go jiu) (1985, PG-13) |
|
| 53 |
Dreadnaught (1981, Unrated) |
|
| 54 |
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972, R) |
|
| 55 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 56 |
Nikita (La Femme Nikita) (1990, R) |
|
| 57 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 58 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 59 |
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996, PG-13) |
|
| 60 |
Mitchell (1975, R) |
|
| 61 |
Prime Cut (1972, R) |
|
| 62 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 63 |
He Knows You're Alone (Blood Wedding) (1980, R) |
|
| 64 |
Happy Birthday to Me (1981, R) |
|
| 65 |
Tôkyô orimpikku (Tokyo Olympiad) (1966, Unrated) |
|
| 66 |
Go West (1940, R) |
|
| 67 |
A Day at the Races (1937, Unrated)
Not as great as their brilliant earlier efforts, the Brothers' greatest at MGM has Thalberg written all over it. Lavish production values and Big Musical Numbers abound. The movie's also terrifically funny, with Margaret Dumont in fine form. And Maureen O'Sullivan ain't hard to look at. Esther Muir makes a great peroxide vamp. "Change your partners!" |
|
| 68 |
It's a Gift (1934, Unrated) |
|
| 69 |
Gaslight (1944, Unrated) |
|
| 70 |
The Spiral Staircase (1946, Unrated) |
|
| 71 |
M (1931, Unrated) |
|
| 72 |
Akira (1988, R) |
|
| 73 |
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989, Unrated) |
|
| 74 |
Fireworks (Hana-bi) (1997, Unrated) |
|
| 75 |
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996, R) |
|
| 76 |
Ten To Chi To (Heaven and Earth) (1990, PG-13)Passion and plot and humanity take backseats to pageantry in this samurai spectacular based on the two most legandary warriors of the Sengoku-Jidai. Takeda and Kagetora can't be anything less than mythic, and the film doesn't give them a chance to be, lingering on them only long enough for them to marvel in silence at the beauty of a cherry blossom or issue curt orders sending thousands of men to their deaths. But the spectacle is all in this, a film or vast spaces and great beauty. |
|
| 77 |
Downfall (Der Untergang) (2004, R) |
|
| 78 |
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006, R) |
|
| 79 |
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987, PG-13) |
|
| 80 |
Royal Space Force - Wings of Honneamise (1987, Unrated) |
|
| 81 |
Jin-Roh - The Wolf Brigade (1998, R) |
|
| 82 |
TC 2000 (1993, R) |
|
| 83 |
Under Siege 2: Dark Territory (1995, R) |
|
| 84 |
Predator (1987, R) |
|
| 85 |
Jet Pilot (1957, Unrated) |
|
| 86 |
Destination Tokyo (1943, Unrated)
The movie's sentimentality might seem horrifically saccharine to contemporary audiences, but remember it was made in the very middle of the war. Cornball humor was the rule, and so were Dirty Japs. The effects sequences are well executed and John Garfield and John Forsythe are both fun to watch. Grant is a BIT fey for a U.S. sub skipper, but hey, even Cary Grant wants to be Cary Grant. A strong dose of propaganda in the form of a movie. |
|
| 87 |
Run Silent, Run Deep (1958, Unrated) |
|
| 88 |
Tough Guys Don't Dance (1987, R) |
|
| 89 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 90 |
Out of Sight (1998, R) |
|
| 91 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 92 |
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007, R) |
|
| 93 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 94 |
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (Olympia Part One: Festival of the Nations) (1938, Unrated) |
|
| 95 |
Das Boot (The Boat) (1981, R) |
|
| 96 |
Lifeboat (1944, Unrated) |
|
| 97 |
Action in the North Atlantic (1943, Unrated) |
|
| 98 |
JFK (1991, R) |
|
| 99 |
Under Fire (1983, R) |
|
| 100 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 101 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 102 |
Escape from New York (1981, R) |
|
| 103 |
The Thing (1982, R) |
|
| 104 |
The Exterminator (1980, R) |
|
| 105 |
Shakedown (1988, R) |
|
| 106 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 107 |
Don't Go in the House (1980, R) |
|
| 108 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R) |
|
| 109 |
The Candy Snatchers (1973, R) |
|
| 110 |
Bummer (1973, Unrated) |
|
| 111 |
Clash of the Titans (1981, PG) |
|
| 112 |
Dead Alive (Braindead) (1993, R) |
|
| 113 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 114 |
Tom and Jerry:Hijinks and Shrieks (, G) |
|
| 115 |
The Cable Guy (1996, PG-13) |
|
| 116 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 117 |
Firefox (1982, PG) |
|
| 118 |
Master and Commander: The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
| 119 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated) |
|
| 120 |
Thunderball (1965, PG) |
|
| 121 |
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991, R) |
|
| 122 |
Spellbound (2002, G) |
|
| 123 |
Glory (1989, R) |
|
| 124 |
The Rocketeer (1991, PG) |
|
| 125 |
The Aviator (2004, PG-13) |
|
| 126 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
| 127 |
The Lion in Winter (1968, PG)
The best-written dialogue ever filmed, performed by the ablest thespians of their time. Not merely O'Toole and Hepburn, who bestride the film like twin colossi, but also Nigel Terry, Timothy Dalton, and Anthony Hopkins. All extraordinary actors given extraordinary lines to read. A stellar John Barry score (he's never written otherwise) provides a superb aural background, but you'll likely ignore it, given what's being said. In every sense, one of the greats. |
|
| 128 |
Twelve O'Clock High (1949, Unrated) |
|
| 129 |
Soylent Green (1973, PG)
A fair dystopian vision based on inferior Harry Harrison source material. The film suffers from a fairly uninvolving mystery at its center and the fact that the great revelation at the end is not only a huge surprise, but also seems like a sort-of-okay idea, given the situation in the world as depicted by the movie. Heston nearly blows out a blood vessel in half of his scenes. Highlights include the final performance of Edward G. Robinson, a superior effort from the great Whit Bissell . . . and DICK VAN PATTEN as a suicide technician?!?! |
|
| 130 |
The Omega Man (1971, PG) |
|
| 131 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 132 |
Jaws 3 (1983, PG) |
|
| 133 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 134 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 135 |
Street Trash (1986, Unrated) |
|
| 136 |
Zero Effect (1997, R) |
|
| 137 |
The Black Hole (1979, PG) |
|
| 138 |
The Delta Force (1986, R) |
|
| 139 |
Invasion U.S.A. (1985, PG)
One of Chuck's most insane efforts, in this terrific trash from Joseph "Digital Pictures" Zito, Chuck plays a former CIA operative named "Matt Hunter". He's recruited to stop Richard Lynch, playing a Soviet terrorist mastermind named Rostov. Rostov's plan? Bring hundreds of overweight foreign mercenaries into the United States and blow up malls, Christmas trees, split-level homes, and state fairs until America is brought reeling to its knees. Matt Hunter's plan? Drive around in his Chevy pickup and shoot the shit out of anything foreign with his twin Micro-Uzis (they're not Ingrams, people) until he gets to Rostov. Then shoot Rostov with a rocket launcher. Oops. Did I give that away? |
|
| 140 |
The Starfighters (1964, Unrated) |
|
| 141 |
The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl (1993, Unrated) |
|
| 142 |
Matewan (1987, PG-13) |
|
| 143 |
Alligator (1980, R) |
|
| 144 |
Eight Men Out (1988, PG) |
|
| 145 |
Strategic Air Command (1955, Unrated) |
|
| 146 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 147 |
The Killers (1964, Unrated) |
|
| 148 |
TRON (1982, PG) |
|
| 149 |
Terror Train (1980, R) |
|
| 150 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 151 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 152 |
They Live (1988, R)
Another strong jab at the far right end of the political spectrum from Carpenter, the movie's interesting enough. Keith David always makes a convincing badass, and Roddy Piper proves to be a fairly amiable slice of beef. The alien makeup ain't so sharp, but the plot certainly is clever in its ideas. Not so much in its execution. The film is probably most famous for the backalley brawl, a nonpareil fight scene without peer. |
|
| 153 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 154 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 155 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 156 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
| 157 |
Big Top Pee-Wee (1988, PG) |
|
| 158 |
Richard III (1995, R) |
|
| 159 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
| 160 |
Open Range (2003, R) |
|
| 161 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 162 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
| 163 |
Fast, Cheap & Out of Control (1997, PG) |
|
| 164 |
Sin City (2005, R) |
|
| 165 |
48 HRS (1982, R) |
|
| 166 |
Robot Jox (1989, PG) |
|
| 167 |
The Front Page (1931, Unrated) |
|
| 168 |
London After Midnight (The Hypnotist) (1927, Unrated) |
|
| 169 |
Metropolis (1927, Unrated) |
|
| 170 |
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930, Unrated) |
|
| 171 |
The Kids Are Alright (2003, Unrated) |
|
| 172 |
The Player (1992, R) |
|
| 173 |
Bob Roberts (1992, R) |
|
| 174 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 175 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 176 |
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978, R) |
|
| 177 |
Ms. 45 (1981, R) |
|
| 178 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972, R) |
|
| 179 |
In the Mouth of Madness (1995, R)
The very best of Carpenter's recent efforts (which isn't saying much, given his plummet in quality), this owes a strong and unacknowledged debt to Lovecraft's Cthulhu Mythos. Julie Carmen manages to be dull even when possessed by evil, and Jurgen Prochnow proves he's great with curly hair. The ending is an apocalyptic doozy, though. |
|
| 180 |
The Asphalt Jungle (1950, Unrated) |
|
| 181 |
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) (1956, Unrated) |
|
| 182 |
Night and the City (1950, Unrated) |
|
| 183 |
Prom Night in Kansas City (2002, Unrated) |
|
| 184 |
Rollerball (1975, R) |
|
| 185 |
Seconds (1966, R) |
|
| 186 |
The Manchurian Candidate (1962, PG-13) |
|
| 187 |
Kansas City Confidential (The Secret Four) (1952, Unrated) |
|
| 188 |
The Narrow Margin (1952, Unrated) |
|
| 189 |
Murder, My Sweet (1944, Unrated) |
|
| 190 |
Billy Jack (1971, PG) |
|
| 191 |
The Born Losers (1967, PG) |
|
| 192 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
| 193 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 194 |
Born to Kill (Lady of Deceit) (1947, Unrated) |
|
| 195 |
Danger: Diabolik (1968, PG-13) |
|
| 196 |
The Iron Giant (1999, PG) |
|
| 197 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 198 |
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989, G) |
|
| 199 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988, Unrated) |
|
| 200 |
Visions of Light: The Art of Cinematography (1993, Unrated) |
|
| 201 |
Fail-Safe (1964, Unrated) |
|
| 202 |
Escape from Alcatraz (1979, PG) |
|
| 203 |
Magnum Force (1973, R) |
|
| 204 |
Ghost Ship (2002, R) |
|
| 205 |
House On Haunted Hill (1959, Unrated) |
|
| 206 |
House on Haunted Hill (1999, R) |
|
| 207 |
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964, Unrated) |
|
| 208 |
Elvis: '68 Comeback Special - Deluxe Edition (, Unrated) |
|
| 209 |
Elvis: Aloha from Hawaii (, Unrated) |
|
| 210 |
Hell Comes to Frogtown (1987, R) |
|
| 211 |
The Atomic Cafe (1982, Unrated) |
|
| 212 |
The Day After (1983, Unrated) |
|
| 213 |
Threads (1984, Unrated) |
|
| 214 |
Whistle and I'll Come to You (1968, Unrated) |
|
| 215 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 216 |
The Rock (1996, R) |
|
| 217 |
Spoorloos (The Vanishing) (1988, Unrated) |
|
| 218 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 219 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 220 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 221 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 222 |
The Hudsucker Proxy (1994, PG) |
|
| 223 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 224 |
Duel (1972, PG) |
|
| 225 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 226 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 227 |
Hardware Wars (1978, Unrated) |
|
| 228 |
Heavy Metal (1981, R) |
|
| 229 |
A Perfect Candidate (1996, Unrated) |
|
| 230 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 231 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me (, R) |
|
| 232 |
Acción mutante (Mutant Action) (1993, Unrated) |
|
| 233 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 234 |
Pal Joey (1957, Unrated) |
|
| 235 |
Brigadoon (1954, G) |
|
| 236 |
The Hill (1965, Unrated) |
|
| 237 |
The Anderson Tapes (1971, PG) |
|
| 238 |
Funeral in Berlin (1966, Unrated) |
|
| 239 |
The Changeling (1980, R) |
|
| 240 |
The Exorcist III (1990, R) |
|
| 241 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 242 |
Hoop Dreams (1994, PG-13) |
|
| 243 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
| 244 |
The Beast (The Beast of War) (1988, R) |
|
| 245 |
Best in Show (2000, PG-13) |
|
| 246 |
The Eagle Has Landed (1976, PG) |
|
| 247 |
The Eiger Sanction (1975, R) |
|
| 248 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1999, R) |
|
| 249 |
Paris Je T'aime (2007, R) |
|
| 250 |
Blood Simple (1984, R) |
|
| 251 |
The Crow (1994, R) |
|
| 252 |
Le Mans (1971, G) |
|
| 253 |
The Deadly Mantis (The Giant Mantis)(The Incredible Praying Mantis) (1957, Unrated) |
|
| 254 |
Videodrome (1983, R) |
|
| 255 |
Manhunter (1986, R) |
|
| 256 |
Thief (1981, R) |
|
| 257 |
A Shot in the Dark (1964, PG) |
|
| 258 |
Kansas City Bomber (1972, Unrated) |
|
| 259 |
Mystery Train (1989, R) |
|
| 260 |
Capricorn One (1978, PG) |
|
| 261 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 262 |
Near Dark (1987, R) |
|
| 263 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 264 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 265 |
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (1946, Unrated) |
|
| 266 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972, Unrated) |
|
| 267 |
Cat People (1942, Unrated) |
|
| 268 |
Psycho (1960, R) |
|
| 269 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 270 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 271 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 272 |
A Man Called Horse (1970, R) |
|
| 273 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 274 |
Tetsuo: The Ironman (1989, Unrated) |
|
| 275 |
Down by Law (1986, R)
As beautiful and as fragile as crystal, Jarmusch's trust in Robby Muller to capture the romance and danger and fetid languor of New Orleans at night is well-placed. Waits and Lurie are terrific non-actors who acquit themselves beautifully, and Benigni is at his least annoying ever in this, his first U.S. film. |
|
| 276 |
Mommie Dearest (1981, PG) |












































































































































































































































































