My Favorite Movies


  fb1032293071's Rating My Rating
1
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
2
Mean Streets (1973,  R)
3
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
4
Down by Law (1986,  R)
5
Jules and Jim (1962,  Unrated)
6
Eyes Without a Face (1962,  Unrated)
7
Gummo (1997,  R)
8
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
9
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
10
The Hunger (1983,  R)
11
Hasta El Viento Tiene Miedo (1968,  Unrated)
12
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
13
No Country for Old Men (2007,  R)
14
Stellet Licht (Silent Light) (2007,  Unrated)
15
The Dreamers (2004,  NC-17)
16
Manhattan (1979,  R)
17
La Commare secca (The Grim Reaper) (1982,  Unrated)
18
A History of Violence (2005,  R)
19
Viridiana (1961,  R)
20
Lost In Translation (2003,  R)
21
Encounters at the End of the World (2007,  G)
22
Naked (1993,  Unrated)
23
Swimming Pool (2003,  R)
24
La Virgen de los Sicarios (Our Lady of the Assassins) (2000,  R)
25
The Squid and the Whale (2005,  R)
26
Before Night Falls (2000,  R)
27
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
28
The Lost Boys (1987,  R)
29
Crumb (1995,  R)
30
Grey Gardens (1975,  PG)
31
The Wrestler (2008,  R)
32
New York Beat Movie (Downtown 81) (2001,  Unrated)
33
Blue Velvet (1986,  R)
34
Wassup Rockers (1990,  R)
35
Man on Wire (2008,  PG-13)
36
Basquiat (1996,  R)
37
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
38
Rachel Getting Married (2008,  R)
39
Pumping Iron (1977,  PG)
40
Mala Noche (1985,  Unrated)
41
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
42
Safe (1995,  R)
43
The Testament Of Dr. Mabuse (1933,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments