My Favorite Movies


  fb1032598320's Rating My Rating
1
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas)
Despite the depressing subject matter, this is not a depressing film as the friendship between the two young boys is so inspiring and uplifting. The boys' innocence and ignorance of what is really going on in Nazi Germany makes the story so much more moving than if it were seen from a purely adult perspective. This movie will make you cry, for the senseless waste of war and the capacity of human beings to cause suffering.
2
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
This was the best movie I've seen in a long time.
3
Gladiator (2000,  R)
4
Dead Poets Society (1989,  PG)
5
A Room With A View (1985,  R)
A Room With A View
I love this movie! It's one of my all time favourites.
6
The Notebook (2004,  PG-13)
7
Deep Water (2006,  PG)
Deep Water
Saw this on a rainy day in New Zealand and fully expected to be bored as I have no interest in sailing. Well, I wasn't bored. This movie is intense, intriguing and better than any fictional psychological thriller I've ever seen. One of those rare films that stays with you long after you leave the cinema.
8
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate)
This is fantastic! Passionate, quirky, beautiful, magical. Fabulous!
9
The Full Monty (1997,  R)
10
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
11
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
12
Dead Man Walking (1995,  R)
13
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
14
Shrek (2001,  PG)
15
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
16
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
17
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
18
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
19
Titanic (1997,  PG-13)
20
Miss Potter (2007,  PG)
21
Gandhi (1982,  PG)
22
Kinky Boots (2006,  PG-13)
23
Australia (2008,  PG-13)
24
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
26
Billy Elliot (2000,  R)
27
The Princess Bride (1987,  PG)
28
Juno (2007,  PG-13)
29
Boytown (2006,  Unrated)
30
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
31
Strictly Ballroom (1992,  PG)
32
The Man from Snowy River (1982,  PG)
33
Love Actually (2003,  R)
34
The Time Traveler's Wife (2009,  PG-13)
35
Mao's Last Dancer (2009,  Unrated)
36
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
37
Get Smart (2008,  PG-13)
38
The Lake House (2006,  PG)
39
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
40
Pretty Woman (1990,  R)
41
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
42
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
43
Emma (1996,  PG)
44
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
45
Jumanji (1995,  PG)
46
Happy Feet (2006,  PG)
47
The Painted Veil (2006,  PG-13)
48
Finding Nemo (2003,  G)
49
Nell (1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments