My Favorite Movies


  fb1033940989's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Bad Boys (1995,  R)
3
Bad Boys II (2003,  R)
4
Blade (1998,  R)
5
Blade - Trinity (2004,  R)
6
Face/Off (1997,  R)
7
XXX (2002,  PG-13)
8
Wild Hogs (2007,  PG-13)
9
Wayne's World (1992,  PG-13)
10
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
11
A Walk to Remember (2002,  PG)
12
A Cinderella Story (2004,  PG)
13
American History X (1998,  R)
14
Armageddon (1998,  PG-13)
15
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
16
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
17
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
18
Big Daddy (1999,  PG-13)
19
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
20
Die Hard (1988,  R)
21
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
22
Disturbia (2007,  PG-13)
23
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
24
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
26
Ghost Rider (2007,  PG-13)
27
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
28
Hitch (2005,  PG-13)
29
Hostel (2006,  R)
30
Jurassic Park (1993,  PG-13)
31
Just Friends (2005,  PG-13)
32
Meet the Parents (2000,  PG-13)
33
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
34
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
35
Men in Black (1997,  PG-13)
36
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
40
Resident Evil (2002,  R)
41
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
42
Road Trip (2000,  R)
43
Rush Hour (1998,  PG-13)
44
Scary Movie (2000,  R)
45
She's All That (1999,  PG-13)
46
Sleeping Beauty (1959,  G)
47
Sin City (2005,  R)
48
Spider-Man (2002,  PG-13)
49
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
50
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
53
Superbad (2007,  R)
54
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
55
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
56
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
57
The Hills Have Eyes (2006,  R)
58
The Longest Yard (2005,  PG-13)
59
The Lost Boys (1987,  R)
60
The Matrix (1999,  R)
61
The Mummy (1999,  PG-13)
62
The Rock (1996,  R)
63
The Silence of the Lambs (1991,  R)
64
The Sandlot (1993,  PG)
65
The Waterboy (1998,  PG-13)
66
Tommy Boy (1995,  PG-13)
67
Van Helsing (2004,  PG-13)
68
Varsity Blues (1999,  R)
69
WWE: The Rise & Fall of ECW (,  Unrated)
70
WWE: Trish Stratus - 100% Stratusfaction (2003,  Unrated)
71
The Monday Night War: WWE Raw vs. WCW Nitro (2004,  Unrated)
72
30 Days of Night (2007,  R)
73
Blue Streak (1999,  PG-13)
74
Vacancy (2007,  R)
75
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
76
Blue Chips (1994,  PG-13)
77
The Fan (1996,  R)
78
The Edge (1997,  R)
79
Transformers (2007,  PG-13)
80
Hostel: Part II (2007,  R)
81
House on Haunted Hill (1999,  R)
82
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
83
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
84
Billy Madison (1995,  PG-13)
85
Bulletproof (1996,  R)
86
Complete Denis Leary (2004,  Unrated)
87
Roast of Denis Leary Uncensored (,  Unrated)
88
Denis Leary: Lock 'N Load (1997,  Unrated)
89
Denis Leary: No Cure for Cancer (1992,  Unrated)
90
Suicide Kings (1997,  R)
91
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
92
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
93
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
94
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
95
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
96
U-571 (2000,  PG-13)
97
Saving Silverman (Evil Woman) (2001,  R)
98
28 Days (2000,  PG-13)
99
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
100
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
101
8MM (1999,  R)
102
Donnie Brasco (1997,  R)
103
Jesse James Rides Again (1947,  Unrated)
104
Beyond the Mat (1999,  R)
105
Halloween (2007,  R)
106
The Frighteners (1996,  R)
107
Three Kings (1999,  R)
108
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
109
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
110
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
111
Deep Blue Sea (1999,  R)
112
Shaft (2000,  R)
113
Rules of Engagement (2000,  R)
114
187 (1997,  R)
115
Snakes on a Plane (2006,  R)
116
Coach Carter (2005,  PG-13)
117
Hoodlum (1997,  R)
118
Ransom (1996,  R)
119
1408 (2007,  PG-13)
120
The Perfect Man (2005,  PG)
121
Raise Your Voice (2004,  PG)
122
Con Air (1997,  R)
123
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
124
Gladiator (2000,  R)
125
Knocked Up (2007,  R)
126
Liar Liar (1997,  PG-13)
127
Kicking & Screaming (2005,  PG)
128
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
129
Saving Private Ryan (1998,  R)
130
Analyze This (1999,  R)
131
Backdraft (1991,  R)
132
Ronin (1998,  R)
133
The Deer Hunter (1978,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments