My Favorite Movies


  fb1034431400's Rating My Rating
1
Stalker (1979,  Unrated)
2
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
3
Crimson Gold (2004,  Unrated)
4
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
5
Reise der Hoffnung (Journey of Hope) (1990,  PG)
6
Melegin düsüsü (Angel's Fall) (2005,  Unrated)
7
The Man Without a Past (2002,  PG)
8
Exiles (Exils) (2004,  Unrated)
9
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
10
Paradise Now (2005,  PG-13)
11
Apocalypse Now (1979,  R)
12
Oasis (2003,  Unrated)
13
Blind Flight (2003,  Unrated)
14
Little Miss Sunshine (2006,  R)
15
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
16
Etz Limon (Lemon Tree) (2009,  Unrated)
17
Waking Life (2001,  R)
18
La Bestia nel Cuore (Don't Tell) (The Beast in the Heart) (2005,  R)
19
Taxi Driver (1976,  R)
20
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
21
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
22
Umut (1985,  Unrated)
23
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
24
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
25
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
26
Under Fire (1983,  R)
27
Othello (2001,  Unrated)
28
Hamlet (1996,  PG-13)
29
The Doors (1991,  R)
30
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
31
Germinal (1994,  R)
32
Walk the Line (2005,  PG-13)
33
Beyond the Sea (2004,  PG-13)
34
Masumiyet (Innocence) (1997,  Unrated)
35
Fate: Tales About Darkness (Yazgi) (2001,  Unrated)
36
Miss Julie (1999,  R)
37
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
38
War Photographer (2001,  Unrated)
39
Kasaba (The Small Town) (2001,  Unrated)
40
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
41
Yumurta (Avgo)(Egg) (2007,  Unrated)
42
Taxidermia (2006,  Unrated)
43
Harem Suare (1999,  R)
44
Manhattan (1979,  R)
45
The Elephant Man (1980,  PG)
46
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) (2003,  R)
47
Anayurt Oteli (Motherland Hotel) (1987,  Unrated)
48
Gizli Yüz (The Secret Face) (1991,  Unrated)
49
Ashug-Karibi (Ashik Kerib)(The Hoary Legends of the Caucasus)(The Lovelorn Minstrel) (1988,  Unrated)
50
Ed Wood (1994,  R)
51
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
52
Citizen Kane (1941,  PG)
53
Wilbur Wants to Kill Himself (2004,  R)
54
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) (1929,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments