My Favorite Movies


  fb1034637153's Rating My Rating
1
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995,  G)
Dilwale Dulhania Le Jayenge
simply luv ds muvi 4 evrytg t hs..my ultim8 evrgren bolywd muvi...seen it dozens dozens o tym sinc i ws in 5th grade
2
Finding Nemo (2003,  G)
3
A Few Good Men (1992,  R)
4
WALL-E (2008,  G)
5
If Only (2004,  PG-13)
6
Titanic (1997,  PG-13)
7
Gladiator (2000,  R)
8
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
derz smthg..to undrstn..wonder whoz undrstndg wt i mean..hehhe
9
Father of the Bride (1991,  PG)
10
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
sweet,funny,smtymz annoying....smtyms irritatg...if dts luv den ds muvi hs got t
11
Saathiya (2002,  Unrated)
Saathiya
impressive n brilliant luv story...1 o d bst bolywud remake....almost true 2 lyf....
12
Rockford (1999,  Unrated)
13
Autumn in New York (2000,  PG-13)
14
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
15
Mr. India (1987,  Unrated)
16
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
Dil Chahta Hai
awsum muvi...1 to go4..wd frenz n lovd ones...celbrtes frnship cum luv...n vice versa
17
Laws of Attraction (2004,  PG-13)
18
Top Gun (1986,  PG)
19
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
20
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
22
Lakshya (2004,  Unrated)
23
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
24
The Parent Trap (1998,  PG)
25
Socha Na Tha (2005,  Unrated)
26
Agent Cody Banks (2003,  PG)
27
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
28
Fluke (1995,  PG)
29
When Harry Met Sally (1989,  R)
30
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
31
Off Season (2001,  Unrated)
32
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
33
She's the Man (2006,  PG-13)
34
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
35
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
36
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
37
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
38
He Said, She Said (1991,  PG-13)
39
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
40
Gandhi (1982,  PG)
41
Masoom (1983,  Unrated)
42
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
43
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
44
You've Got Mail (1998,  PG)
45
Mr. and Mrs. Iyer (2003,  Unrated)
46
Guide (1965,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments