My Favorite Movies
| fb1035220358's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 2 |
Great Expectations (1998, R) |
|
| 3 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 4 |
The American Indian: People and Their Culture (2008, Unrated) |
|
| 5 |
American History X (1998, R) |
|
| 6 |
Saw III (2006, R) |
|
| 7 |
Bean (1997, PG-13) |
|
| 8 |
Bridge to Terabithia (2007, PG) |
|
| 9 |
Sideways (2004, R) |
|
| 10 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 11 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
| 12 |
The Polar Express (2004, G) |
|
| 13 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 14 |
Modigliani (2004, R) |
|
| 15 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 16 |
Phantom of the Opera (1943, Unrated) |
|
| 17 |
The Killing Fields (1984, R) |
|
| 18 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 19 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 20 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008, PG-13) |
|
| 21 |
Blood and Wine (1997, R) |
|
| 22 |
A Perfect Friend (Un Ami Parfait) (2006, Unrated) |
|
| 23 |
Un Genio, Due Compari, un Pollo (A Genius, Two Friends, and an Idiot) (Nobody's the Greatest) (1975, Unrated) |
|
| 24 |
Frida (2002, R) |
|
| 25 |
You've Got Mail (1998, PG) |

























