My Favorite Movies
| fb1035690521's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Eastern Promises (2007, R) |
|
| 2 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 3 |
13 (2009, Unrated) |
|
| 4 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 5 |
The Order (2002, R) |
|
| 6 |
300 (2007, R) |
|
| 7 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 8 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 9 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 10 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 11 |
Saint Ralph (2005, PG-13) |
|
| 12 |
Amores Perros (2001, R) |
|
| 13 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 14 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 15 |
The Final Cut (2004, PG-13) |
|
| 16 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 17 |
Thoughtcrimes (2003, Unrated) |
|
| 18 |
Closer (2004, R) |
|
| 19 |
Before Sunset (2004, R) |
|
| 20 |
Constantine (2005, R) |
|
| 21 |
Sin City (2005, R) |
|
| 22 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 23 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 24 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 25 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 26 |
Wasabi (2001, R) |
|
| 27 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 28 |
Taiyo no uta (Midnight Sun) (2006, Unrated) |
|
| 29 |
The Oxford Murders (2008, Unrated) |
|
| 30 |
Fuera de Carta (Chef's Special) (2008, Unrated) |
|
| 31 |
El Orfanato (The Orphanage) (2007, R) |
|
| 32 |
El Bola (2000, Unrated) |
|
| 33 |
El Nido Vacío (Empty Nest) (2008, Unrated) |
|
| 34 |
Los Cronocrímenes (Timecrimes) (2007, R) |
|
| 35 |
Los Girasoles Ciegos (The Blind Sunflowers) (2008, Unrated) |
|
| 36 |
Crossing Over (2009, R) |
|
| 37 |
Jakeob-ui jeongseok (Art of Seduction) (2005, Unrated) |
|
| 38 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 39 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 40 |
(500) Days of Summer (2009, PG-13)
Definitely not your typical romantic comedy. For it is actually not a "love story" in the manner we commonly understand what a love story is. But it's a story of love that we, one way or another, have experienced in our lifetime. A story of an unrequited love that is true, genuine, and yet, simply not meant to be. ='c |








































