Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1036647066's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Fight Club (1999,  R)
5
Finding Nemo (2003,  G)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Gladiator (2000,  R)
8
Grease (1978,  PG)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
12
Pretty Woman (1990,  R)
13
Pulp Fiction (1994,  R)
14
Shrek (2001,  PG)
15
The Departed (2006,  R)
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
17
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
19
The Matrix (1999,  R)
20
The Shawshank Redemption (1994,  R)
21
Transformers (2007,  PG-13)
22
V for Vendetta (2006,  R)
23
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
24
The Matrix Revolutions (2003,  R)
25
The Matrix Reloaded (2003,  R)
26
Street Kings (2008,  R)
27
Constantine (2005,  R)
28
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
29
Speed (1994,  R)
30
The Lake House (2006,  PG)
31
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
32
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
33
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
34
The Devil's Advocate (1997,  R)
35
The Replacements (2000,  PG-13)
36
Point Break (1991,  R)
37
The Animatrix (2003,  Unrated)
38
A Scanner Darkly (2006,  R)
39
Sweet November (2001,  PG-13)
40
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
41
Hardball (2001,  PG-13)
42
Chain Reaction (1996,  PG-13)
43
Johnny Mnemonic (1995,  R)
44
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
45
Little Buddha (1994,  PG)
46
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
47
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
48
Toy Story (1995,  G)
49
Toy Story 2 (1999,  G)
50
Saving Private Ryan (1998,  R)
51
The Terminal (2004,  PG-13)
52
The Green Mile (1999,  R)
53
Cast Away (2000,  PG-13)
54
Road to Perdition (2002,  R)
55
You've Got Mail (1998,  PG)
56
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
57
Philadelphia (1993,  PG-13)
58
That Thing You Do! (1996,  PG)
59
Splash (1984,  PG)
60
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
61
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
62
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
63
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
64
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
65
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
66
Good Will Hunting (1997,  R)
67
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
68
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
69
Courage Under Fire (1996,  R)
70
School Ties (1992,  PG-13)
71
All the Pretty Horses (2000,  PG-13)
72
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
73
Kung Fu Panda (2008,  PG)
74
Wanted (2008,  R)
75
Shark Tale (2004,  PG)
76
Changeling (2008,  R)
77
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
78
Beowulf (2007,  PG-13)
79
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
80
Alexander (2004,  R)
81
The Good Shepherd (2006,  R)
82
Girl, Interrupted (1999,  R)
83
The Bone Collector (1999,  R)
84
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
85
Taking Lives (2004,  Unrated)
86
Gia (1997,  R)
87
Original Sin (2001,  R)
88
Beyond Borders (2003,  R)
89
Titanic (1997,  PG-13)
90
Body of Lies (2008,  R)
91
Blood Diamond (2006,  R)
92
Revolutionary Road (2008,  R)
93
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
94
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
95
Gangs of New York (2002,  R)
96
The Beach (2000,  R)
97
The Aviator (2004,  PG-13)
98
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
99
Troy (2004,  R)
100
Seven (Se7en) (1995,  R)
101
Interview with the Vampire (1994,  R)
102
Babel (2006,  R)
103
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
104
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
105
Legends of the Fall (1994,  R)
106
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
107
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
108
The Italian Job (2003,  PG-13)
109
Red Dragon (2002,  R)
110
Runaway Bride (1999,  PG)
111
Notting Hill (1999,  PG-13)
112
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
113
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
114
Erin Brockovich (2000,  R)
115
Seven Pounds (2008,  PG-13)
116
I Am Legend (2007,  PG-13)
117
I, Robot (2004,  PG-13)
118
Men in Black (1997,  PG-13)
119
Independence Day (1996,  PG-13)
120
Men in Black II (2002,  PG-13)
121
Wild Wild West (1999,  PG-13)
122
Enemy of the State (1998,  R)
123
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
124
Alien Resurrection (1997,  R)
125
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
126
Brokeback Mountain (2005,  R)
127
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
128
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
129
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
130
Ashes of Time (1994,  Unrated)
131
The Silence of the Lambs (1991,  R)
132
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
133
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
134
Hannibal (2001,  R)
135
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
136
50 First Dates (2004,  PG-13)
137
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
138
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
139
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
140
Batman Forever (1995,  PG-13)
141
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
142
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
143
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
144
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
145
Deception (2008,  R)
146
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
147
The Island (2005,  PG-13)
148
Trainspotting (1996,  R)
149
Emma (1996,  PG)
150
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
151
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
152
Lost In Translation (2003,  R)
153
Match Point (2005,  R)
154
Scoop (2006,  PG-13)
155
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
156
Happy Feet (2006,  PG)
157
The Golden Compass (2007,  PG-13)
158
The Others (2001,  PG-13)
159
Cold Mountain (2003,  R)
160
Eyes Wide Shut (1999,  R)
161
Aeon Flux (2005,  PG-13)
162
Mighty Joe Young (1998,  PG)
163
Monster (2003,  R)
164
North Country (2005,  R)
165
The Astronaut's Wife (1999,  R)
166
Head in the Clouds (2004,  R)
167
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
168
Armageddon (1998,  PG-13)
169
The Fifth Element (1997,  PG-13)
170
Die Hard (1988,  R)
171
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
172
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
173
Perfect Stranger (2007,  R)
174
Hudson Hawk (1991,  R)
175
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
176
Casino Royale (2006,  PG-13)
177
Munich (2005,  R)
178
Elizabeth (1998,  R)
179
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
180
The Princess Diaries (2001,  G)
181
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
182
The Patriot (2000,  R)
183
Casanova (2005,  R)
184
Monster's Ball (2001,  R)
185
Gothika (2003,  R)
186
Vanilla Sky (2001,  R)
187
Slumdog Millionaire (2008,  R)
188
Sense and Sensibility (1995,  PG)
189
WALL-E (2008,  G)
190
Iron Man (2008,  PG-13)
191
Watchmen (2009,  R)
192
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
193
Ages of Lulu (1990,  Unrated)
194
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
195
Mountain Patrol: Kekexili (2006,  PG-13)
196
Cape No. 7 (Hai Jiao Qi Hao) (2008,  Unrated)
197
Infernal Affairs II (2003,  PG-13)
198
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
199
Han cheng gong lüe (Tokyo Raiders 2) (Seoul Raiders) (2008,  Unrated)
200
Gorgeous (Boh lee chun) (1999,  PG-13)
201
So Close (2003,  R)
202
The Eye 2 (Gin gwai 2) (2004,  R)
203
Seung sing (Confession of Pain) (2006,  Unrated)
204
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) (2000,  PG-13)
205
Zui hao de shi guang (Three Times) (2005,  Unrated)
206
A Man Called Hero (Zhong hua ying xiong) (1999,  R)
207
Millennium Mambo (Qianxi Manbo) (2001,  R)
208
Hung wan yat tew loong (The Lucky Guy) (1998,  Unrated)
209
Sheng zhe wei wang (Young and Dangerous Part 6) (Born to Be King) (2000,  Unrated)
210
98 goo waak chai ji lung chang foo dau (Young and Dangerous V) (1998,  Unrated)
211
Boli zhi cheng (City of Glass) (1998,  Unrated)
212
Wai shut lee ji laam huet yan (The Wesley's Mysterious File) (2002,  Unrated)
213
Mei shao nian zhi lian (Beauty) (Bishonen) (1998,  Unrated)
214
Ban zhi yan (Metade Fumaca) (1999,  Unrated)
215
Goo waak chai ching yee pin ji hung hing sap saam mooi (Portland Street Blues) (1998,  Unrated)
216
Beijing Rocks (Bak Ging lok yue liu) (2002,  Unrated)
217
Chi Bi (Red Cliff) (2009,  R)
218
Sam hoi tsam yan (The Missing) (2008,  Unrated)
219
Hero (2004,  PG-13)
220
2046 (2005,  R)
221
Chungking Express (1996,  PG-13)
222
Happy Together (1997,  Unrated)
223
Double Vision (2002,  R)
224
Butterfly and Sword (1993,  Unrated)
225
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) (1990,  Unrated)
226
The Lover (1992,  R)
227
Election (Hak se wui) (2005,  Unrated)
228
Dumplings (Gaau ji) (2004,  Unrated)
229
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
230
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
231
Jia you xi shi (All's Well, Ends Well) (Family Happiness) (1992,  Unrated)
232
A Chinese Ghost Story II (Sien nui yau wan II yan gaan do) (1990,  Unrated)
233
A Better Tomorrow (1986,  R)
234
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
235
Bai fa mo nu zhuan II (The Bride with White Hair 2)(Jiang-Hu: Between Love and Glory 2) (1993,  Unrated)
236
He's a Woman, She's a Man (Gam chi yuk sip) (1994,  Unrated)
237
Temptress Moon (1996,  R)
238
The Bride With White Hair (1993,  Unrated)
239
Yin ji kau (Rouge) (1987,  Unrated)
240
Ye ban ge sheng (The Phantom Lover) (1995,  Unrated)
241
Gum gee yuk yip 2 (Who's the Woman, Who's the Man) (1997,  Unrated)
242
Zong heng si hai (Once a Thief) (1991,  R)
243
Hua tian xi shi (All's Well, Ends Well Too) (1993,  Unrated)
244
The Chinese Feast (1995,  Unrated)
245
Okinawa Rendez-vous (2000,  Unrated)
246
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
247
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
248
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
249
X-Men (2000,  PG-13)
250
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
251
Daai sau cha ji neui, (Lady Cop & Papa Crook ) (2009,  PG)
252
Yau lung hei fung (Look for a Star) (2009,  Unrated)
253
Twilight (2008,  PG-13)
254
Ching yan (The Beast Stalker) (2008,  Unrated)
255
Australia (2008,  PG-13)
256
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
257
Sun cheung sau (Godly Gunslingers) (The Sniper) (2009,  Unrated)
258
Jumper (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments