My Favorite Movies
| fb1036824802's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 2 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 3 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 4 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 5 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 6 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 7 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 8 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 9 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 10 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 11 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 12 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 13 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 14 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 15 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 16 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 17 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 18 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 19 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 20 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 21 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 22 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
| 23 |
Cheaper By the Dozen (1950, Unrated) |
|
| 24 |
Angels with Dirty Faces (1938, Unrated) |
|
| 25 |
Belles on Their Toes (1952, Unrated) |
|
| 26 |
The Mechanic (1972, PG) |
|
| 27 |
The Long, Long Trailer (1953, G) |
|
| 28 |
Yours, Mine and Ours (1968, Unrated) |
|
| 29 |
Forever, Darling (1956, Unrated) |
|
| 30 |
I love Lucy (1953, G) |
|
| 31 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 32 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 33 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 34 |
Prison Break: The Final Break (2009, Unrated) |
|
| 35 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 36 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009, PG) |
|
| 37 |
The Parent Trap (1961, G) |
|
| 38 |
Pollyanna (1960, G) |
|
| 39 |
The Trouble with Angels (1966, PG) |
|
| 40 |
In Search of the Castaways (1962, G) |
|
| 41 |
The Moon-Spinners (1964, PG) |
|
| 42 |
Martin & Lewis: At War with the Army (1950, Unrated) |
|
| 43 |
The Nutty Professor (1963, Unrated) |
|
| 44 |
The Bellboy (1960, Unrated) |
|
| 45 |
The Ladies Man (1961, Unrated) |
|
| 46 |
The Errand Boy (1961, Unrated) |
|
| 47 |
The Patsy (1964, Unrated) |
|
| 48 |
Three on a Couch (1966, PG) |
|
| 49 |
Cinderfella (1960, Unrated) |
|
| 50 |
Scared Stiff (1953, Unrated) |
|
| 51 |
The Disorderly Orderly (1964, Unrated) |
|
| 52 |
The Stooge (1953, Unrated) |
|
| 53 |
The Geisha Boy (1958, Unrated) |
|
| 54 |
The Caddy (1953, Unrated) |
|
| 55 |
The Delicate Delinquent (1957, Unrated) |
|
| 56 |
Artists and Models (1955, Unrated) |
|
| 57 |
Sailor Beware (1952, Unrated) |
|
| 58 |
Rock-a-Bye Baby (1958, Unrated) |
|
| 59 |
Hollywood or Bust (1956, Unrated) |
|
| 60 |
Living It Up (1954, Unrated) |
|
| 61 |
Pardners (1956, Unrated) |
|
| 62 |
You're Never Too Young (1955, Unrated) |
|
| 63 |
My Friend Irma (1949, Unrated) |
|
| 64 |
Jumping Jacks (1952, Unrated) |
|
| 65 |
That's My Boy (1951, Unrated) |
|
| 66 |
Money from Home (1953, Unrated) |
|
| 67 |
The Birds (1963, PG-13) |
|
| 68 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 69 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 70 |
Rope (1948, PG) |
|
| 71 |
Dial M for Murder (1954, PG) |
|
| 72 |
The Trouble With Harry (1955, PG) |
|
| 73 |
To Catch a Thief (1955, Unrated) |
|
| 74 |
The Man Who Knew Too Much (1956, PG) |
|
| 75 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 76 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 77 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 78 |
Three Smart Girls (1936, Unrated) |
|
| 79 |
Three Smart Girls Grow Up (1939, Unrated) |
|
| 80 |
Lady on a Train (1945, Unrated) |
|
| 81 |
First Love (1939, Unrated) |
|
| 82 |
Can't Help Singing (1944, Unrated) |







































































