My Favorite Movies


  fb1037232280's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
The Notebook (2004,  PG-13)
3
The Matrix (1999,  R)
4
Finding Nemo (2003,  G)
5
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Grease (1978,  PG)
8
Shrek (2001,  PG)
9
Transformers (2007,  PG-13)
10
Pretty Woman (1990,  R)
11
Diary of a Mad Black Woman: The Play (2001,  Unrated)
12
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
13
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
14
Madea's Family Reunion (2002,  PG-13)
15
I Can Do Bad All By Myself (2009,  PG-13)
16
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
17
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
18
Face/Off (1997,  R)
19
Con Air (1997,  R)
20
8MM (1999,  R)
21
Snake Eyes (1998,  R)
22
Leaving Las Vegas (1995,  R)
23
Kiss of Death (1995,  R)
24
Trapped in Paradise (1994,  PG-13)
25
Malcolm X (1992,  PG-13)
26
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009,  R)
27
American Gangster (2007,  R)
28
Inside Man (2006,  R)
29
Remember the Titans (2000,  PG)
30
Training Day (2001,  R)
31
Deja Vu (2006,  PG-13)
32
The Manchurian Candidate (2004,  R)
33
The Bone Collector (1999,  R)
34
The Great Debaters (2007,  PG-13)
35
Philadelphia (1993,  PG-13)
36
John Q (2002,  PG-13)
37
Out of Time (2003,  PG-13)
38
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
39
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
40
Crimson Tide (1995,  R)
41
Glory (1989,  R)
42
The Siege (1998,  R)
43
Fallen (1997,  R)
44
The Hurricane (1999,  R)
45
He Got Game (1998,  R)
46
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
47
Ricochet (1991,  R)
48
The Preacher's Wife (1996,  PG)
49
Courage Under Fire (1996,  R)
50
Cry Freedom (1987,  PG)
51
License to Kill (1984,  Unrated)
52
Mississippi Masala (1992,  R)
53
Mo' Better Blues (1990,  R)
54
Virtuosity (1995,  R)
55
Happily Ever After (2005,  G)
56
A Soldier's Story (1984,  PG)
57
The Mighty Quinn (1989,  R)
58
Heart Condition (1990,  R)
59
For Queen & Country (1989,  R)
60
Power (1986,  R)
61
Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II (1992,  Unrated)
62
The George McKenna Story (Hard Lessons) (1986,  G)
63
Hollywood on Fire (2009,  Unrated)
64
The Book of Eli (2010,  Unrated)
65
Wilma (1975,  Unrated)
66
The Terminator (1984,  R)
67
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
68
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
69
Predator (1987,  R)
70
True Lies (1994,  R)
71
Commando (1985,  R)
72
Eraser (1996,  R)
73
Conan the Barbarian (1982,  R)
74
The Running Man (1987,  R)
75
Conan the Destroyer (1984,  PG)
76
Raw Deal (1986,  R)
77
Red Heat (1988,  R)
78
Red Sonja (1985,  PG-13)
79
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
80
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
81
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
82
Losing Isaiah (1995,  R)
83
Pulp Fiction (1994,  R)
84
Jurassic Park (1993,  PG-13)
85
A Time to Kill (1996,  R)
86
The Negotiator (1998,  R)
87
Soul Men (2008,  R)
88
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
89
Shaft (2000,  R)
90
Sphere (1998,  PG-13)
91
Do the Right Thing (1989,  R)
92
Resurrecting the Champ (2007,  PG-13)
93
Juice (1992,  R)
94
Amos & Andrew (1993,  PG-13)
95
XXX (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments