My Favorite Movies


  fb1039161926's Rating My Rating
1
Them! (1954,  Unrated)
2
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) (1997,  R)
3
Duel (1972,  PG)
4
Poltergeist (1982,  PG)
5
The Exorcist (1973,  R)
6
The Shining (1980,  R)
7
The Killing (1956,  Unrated)
8
Paths of Glory (1957,  Unrated)
9
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
10
Psycho (1960,  R)
11
The Hitcher (1986,  R)
12
Sense and Sensibility (1995,  PG)
13
Hairspray (1988,  PG)
14
Planet of the Apes (1968,  PG)
15
The Incredible Shrinking Man (1957,  Unrated)
16
Alien (1979,  R)
17
Grease (1978,  PG)
18
Double Indemnity (1944,  Unrated)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
22
The Matrix (1999,  R)
23
The Matrix Revolutions (2003,  R)
24
The Matrix Reloaded (2003,  R)
25
War of the Worlds (2005,  PG-13)
26
The War of the Worlds (1953,  G)
27
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
28
Saving Private Ryan (1998,  R)
29
Jaws (1975,  PG)
30
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
31
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
32
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
33
Minority Report (2002,  PG-13)
34
Soylent Green (1973,  PG)
35
Touch of Evil (1958,  PG-13)
36
Citizen Kane (1941,  PG)
37
The Third Man (1949,  Unrated)
38
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
39
Strangers on a Train (1951,  PG)
40
Rear Window (1954,  PG)
41
Dial M for Murder (1954,  PG)
42
Equilibrium (2002,  R)
43
Schindler's List (1993,  R)
44
Flags of Our Fathers (2006,  R)
45
Mystic River (2003,  R)
46
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
47
Munich (2005,  R)
48
Fallen (1997,  R)
49
Inside Man (2006,  R)
50
Thesis (Tesis) (1996,  R)
51
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
52
Welcome Mister Marshall (Bienvenido Mister Marshall) (1993,  Unrated)
53
El Verdugo (Not on Your Life) (1963,  Unrated)
54
Atraco a las tres (1962,  Unrated)
55
La Cabina (The Phone Box) (The Telephone Box) (1972,  Unrated)
56
Changeling (2008,  R)
57
Reservoir Dogs (1992,  R)
58
V for Vendetta (2006,  R)
59
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
60
House of Wax (1953,  PG)
61
The Raven (1963,  G)
62
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
63
The Incredibles (2004,  PG)
64
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
65
The Silence of the Lambs (1991,  R)
66
The Searchers (1956,  Unrated)
67
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
68
Little Miss Sunshine (2006,  R)
69
Fargo (1996,  R)
70
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
71
Blade Runner (1982,  R)
72
Forbidden Planet (1956,  G)
73
The Terminator (1984,  R)
74
Earth vs. the Flying Saucers (1956,  Unrated)
75
The Blob (1958,  Unrated)
76
Logan's Run (1976,  PG)
77
The Odessa File (1974,  PG)
78
The Fly (1958,  Unrated)
79
Quatermass and the Pit (Five Million Years to Earth)(The Mind Benders) (1967,  Unrated)
80
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
81
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
82
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
83
Visiting Hours (1982,  R)
84
Murders in the Rue Morgue (Edgar Allan Poe's Murders in the Rue Morgue) (1971,  PG-13)
85
The Invisible Man (1933,  Unrated)
86
The Pink Panther (1963,  Unrated)
87
The Party (1968,  PG)
88
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
89
A Day at the Races (1937,  Unrated)
90
Gattaca (1997,  PG-13)
91
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
92
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
93
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
94
Battlestar Galactica (1978,  PG)
95
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
96
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
97
The Importance of Being Earnest (2002,  PG)
98
A Room With A View (1985,  R)
99
Hellraiser (1987,  R)
100
The Others (2001,  PG-13)
101
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
102
Cronos (1994,  R)
103
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
104
Hellboy (2004,  PG-13)
105
Frágiles (Fragile) (2005,  PG-13)
106
The Mud Boy (El Nino de barro) (2007,  Unrated)
107
Alatriste (2006,  Unrated)
108
Mirindas Asesinas (1991,  Unrated)
109
[Rec] (2007,  R)
110
Los Cronocrímenes (Timecrimes) (2007,  R)
111
No Country for Old Men (2007,  R)
112
The Little Mermaid (1989,  G)
113
Sleeping Beauty (1959,  G)
114
Mirrors (2008,  R)
115
The Secret Garden (1993,  G)
116
Gladiator (2000,  R)
117
Black Hawk Down (2001,  R)
118
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
119
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
120
The Omen (1976,  R)
121
The Boys from Brazil (1978,  R)
122
Marathon Man (1976,  R)
123
Niagara (1953,  Unrated)
124
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
125
The Night of the Hunter (1955,  PG)
126
Jamaica Inn (1939,  Unrated)
127
The Dead Zone (1983,  R)
128
The Final Countdown (1980,  PG)
129
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
130
The Illusionist (2006,  PG-13)
131
The Fog (1979,  R)
132
Shutter (They Are Around Us) (2004,  R)
133
To Be or Not to Be (1942,  PG)
134
One, Two, Three (1961,  Unrated)
135
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
136
The Front Page (1974,  PG)
137
Lucky Number Slevin (2006,  R)
138
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
139
Mannequin (1987,  PG)
140
Syriana (2005,  R)
141
Three Days of the Condor (1975,  R)
142
East of Eden (1955,  PG)
143
The Picture of Dorian Gray (1945,  Unrated)
144
Safety Last! (1923,  Unrated)
145
Laura (1944,  Unrated)
146
Leave Her to Heaven (1945,  Unrated)
147
Anatomy of a Murder (1959,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments