My Favorite Movies
| fb1039678354's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 2 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 3 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 4 |
Kung Fu Panda (2008, PG) |
|
| 5 |
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five (2008, G) |
|
| 6 |
Outlander (2009, R) |
|
| 7 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 8 |
Body of Lies (2008, R) |
|
| 9 |
Battle Planet (2008, Unrated) |
|
| 10 |
Far Cry (2008, R) |
|
| 11 |
Ghost Town (2008, PG-13) |
|
| 12 |
Hitman (2007, R) |
|
| 13 |
MirrorMask (2005, PG) |
|
| 14 |
Never Back Down (2008, PG-13) |
|
| 15 |
Passengers (2008, PG-13) |
|
| 16 |
Sex Drive (2008, R) |
|
| 17 |
The Heartbreak Kid (2007, R) |
|
| 18 |
The Incredible Hulk (2008, PG-13) |
|
| 19 |
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008, PG-13) |
|
| 20 |
Underworld: The Rise of the Lycans (2009, R) |
|
| 21 |
Walled In (2008, R) |
|
| 22 |
Original Sin (2001, R) |
|
| 23 |
Exposing the Davinci Code (2005, Unrated) |
|
| 24 |
How to Lose Friends & Alienate People (2008, R) |
|
| 25 |
Cheung Gong 7 hou (CJ7) (Long River 7) (2008, PG) |
|
| 26 |
College (2008, R) |
|
| 27 |
Blood Wars (2007, Unrated) |
|
| 28 |
Death Race (2008, R) |
|
| 29 |
Extreme Movie (2008, R) |
|
| 30 |
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005, PG-13) |
|
| 31 |
Lullaby (2008, Unrated) |
|
| 32 |
Mirrors (2008, R) |
|
| 33 |
My Super Ex-Girlfriend (2006, PG-13) |
|
| 34 |
Notorious (2009, R) |
|
| 35 |
Rescue Dawn (2007, PG-13) |
|
| 36 |
Role Models (2008, R) |
|
| 37 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 38 |
The Eye (2008, PG-13) |
|
| 39 |
Wrong Turn (2003, R) |
|
| 40 |
Wrong Turn 2: Dead End (2007, Unrated) |
|
| 41 |
Goal II: Living the Dream (2007, PG-13) |
|
| 42 |
A History of Violence (2005, R) |
|
| 43 |
Die Another Day (2002, PG-13) |
|
| 44 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 45 |
Bone Dry (2007, Unrated) |
|
| 46 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 47 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 48 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 49 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 50 |
300 (2007, R) |
|
| 51 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 52 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 53 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 54 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 55 |
Hulk (2003, PG-13) |
|
| 56 |
American Pie (1999, R) |
|
| 57 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 58 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 59 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
| 60 |
American Pie Presents: Beta House (2007, R) |
|
| 61 |
American Adobo (2002, R) |
|
| 62 |
Romeo Must Die (2000, R) |
|
| 63 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 64 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 65 |
Troy (2004, R) |
|
| 66 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 67 |
Saw II (2005, R) |
|
| 68 |
Saw V (2008, R) |
|
| 69 |
Saw (2004, R) |
|
| 70 |
Saw III (2006, R) |
|
| 71 |
Saw IV (2007, R) |
|
| 72 |
Wanted (2008, R) |
|
| 73 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 74 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 75 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 76 |
Shaolin Soccer (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Max Payne (2008, PG-13) |
|
| 78 |
Push (2009, PG-13) |
|
| 79 |
Around the World in 80 Days (2004, PG) |
|
| 80 |
88 Minutes (2008, R) |
|
| 81 |
Aha! (2007, Unrated) |
|
| 82 |
Aguner Poroshmoni (1995, Unrated) |
|
| 83 |
Pather Panchali (Song of the Little Road) (1955, Unrated) |
|
| 84 |
Dui Duari (2000, Unrated) |
|
| 85 |
Srabon Megher Din (1999, Unrated) |
|
| 86 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 87 |
Robocop 2 (1990, R) |
|
| 88 |
Robocop 3 (1993, PG-13) |
|
| 89 |
Final Fantasy X-2 (2003, Unrated) |
|
| 90 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001, PG) |
|
| 91 |
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006, Unrated) |
|
| 92 |
Chalte Chalte (2003, Unrated) |
|
| 93 |
The Blue Lagoon (1980, R) |
|
| 94 |
Return to the Blue Lagoon (1991, PG-13) |
|
| 95 |
Daruchini Dwip (2007, Unrated) |
|
| 96 |
Shyamol Chhaya (2004, Unrated) |
|
| 97 |
Nirontor (Forever Flows) (2006, Unrated) |
|
| 98 |
Joyjatra (2004, Unrated) |
|
| 99 |
Megher Pore Megh (2004, Unrated) |
|
| 100 |
Duratta (The Alienation) (2004, Unrated) |
|
| 101 |
Padma Nadir Majhi (Boatman of the River Padma) (1993, Unrated) |
|
| 102 |
Bachna Ae Haseeno (2008, Unrated) |
|
| 103 |
Om Shanti Om (2007, Unrated) |
|
| 104 |
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) (2008, Unrated) |
|
| 105 |
Billu (2009, Unrated) |
|
| 106 |
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995, G) |
|
| 107 |
Devdas (2002, Unrated) |
|
| 108 |
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) (1997, Unrated) |
|
| 109 |
Mohabbatein (2000, Unrated) |
|
| 110 |
Dil Se (1998, Unrated) |
|
| 111 |
Josh (2000, Unrated) |
|
| 112 |
Baadshah (1999, PG) |
|
| 113 |
Yes Boss (1997, Unrated) |
|
| 114 |
Duplicate (1998, Unrated) |
|
| 115 |
Fanaa (2006, Unrated) |
|
| 116 |
Dushman (1998, Unrated) |
|
| 117 |
U, Me Aur Hum (2008, Unrated) |
|
| 118 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003, PG-13) |
|
| 119 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 120 |
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003, R) |
|
| 121 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 122 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 123 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 124 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 125 |
Tomorrow Never Dies (1997, PG-13) |
|
| 126 |
Quantum of Solace (2008, PG-13) |
|
| 127 |
Bolt (2008, PG) |
|
| 128 |
Nim's Island (2008, PG) |
|
| 129 |
Kuch Kuch Hota Hai (1998, Unrated) |
|
| 130 |
Kal Ho Naa Ho (2003, Unrated) |
|
| 131 |
Main Hoon Na (2004, G) |





























































































































