My Favorite Movies


  fb1039857336's Rating My Rating
1
A Cinderella Story (2004,  PG)
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
3
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
4
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
5
Beauty and the Beast (1991,  G)
6
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
7
Big Momma's House (2000,  PG-13)
8
Blades of Glory (2007,  PG-13)
9
Bring It On (2000,  PG-13)
10
Center Stage (2000,  PG-13)
11
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
12
Chicago (2002,  PG-13)
13
Cinderella (1950,  G)
14
Clueless (1995,  PG-13)
15
Cry Baby (1990,  PG-13)
16
Date Movie (2006,  PG-13)
17
Drumline (2002,  PG-13)
18
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
19
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
21
Elf (2003,  PG)
22
Failure to Launch (2006,  PG-13)
23
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
24
Finding Nemo (2003,  G)
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
26
Freaky Friday (2003,  PG)
27
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
28
Grease (1978,  PG)
29
Halloween (1978,  R)
30
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
31
High School Musical (2006,  Unrated)
32
Home Alone (1990,  PG)
33
Honey (2003,  PG-13)
34
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
35
Jackass - The Movie (2002,  R)
36
Little Miss Sunshine (2006,  R)
37
Mean Girls (2004,  PG-13)
38
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
39
Meet the Parents (2000,  PG-13)
40
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
41
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
42
Monsters, Inc. (2001,  G)
43
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
44
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
45
Night at the Museum (2006,  PG)
46
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
47
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
48
Raise Your Voice (2004,  PG)
49
Rent (2005,  PG-13)
50
Rush Hour (1998,  PG-13)
51
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
52
Schindler's List (1993,  R)
53
School of Rock (2003,  PG-13)
54
Shark Tale (2004,  PG)
55
She's All That (1999,  PG-13)
56
She's the Man (2006,  PG-13)
57
Shrek (2001,  PG)
58
Step Up (2006,  PG-13)
59
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
60
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
61
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
62
The Lion King (1994,  G)
63
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
64
The Passion of the Christ (2004,  R)
65
The Notebook (2004,  PG-13)
66
The Princess Diaries (2001,  G)
67
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
68
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
69
The Sound of Music (1965,  G)
70
The Waterboy (1998,  PG-13)
71
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
72
The Wizard of Oz (1939,  G)
73
There's Something About Mary (1998,  R)
74
Titanic (1997,  PG-13)
75
Toy Story (1995,  G)
76
Uptown Girls (2003,  PG-13)
77
V for Vendetta (2006,  R)
78
War of the Worlds (2005,  PG-13)
79
What a Girl Wants (2003,  PG)
80
White Chicks (2004,  PG-13)
81
Wild Hogs (2007,  PG-13)
82
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
83
High School Musical 2 (2007,  G)
84
Halloweentown (1998,  Unrated)
85
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2006,  Unrated)
86
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
87
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001,  PG)
88
The Color of Friendship (2000,  G)
89
27 Dresses (2008,  PG-13)
90
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
91
The Eye (2008,  PG-13)
92
One Missed Call (2008,  PG-13)
93
Dark Harvest (2004,  R)
94
That's So Suite Life of Hannah Montana (,  G)
95
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour (2008,  G)
96
Camp Rock (2008,  G)
97
That's So Raven - Raven's House Party (,  G)
98
The Cheetah Girls (2003,  Unrated)
99
Super Size Me (2004,  PG-13)
100
Life-Size (2000,  G)
101
Beauty And The Beast - Belle's Magical World (1998,  G)
102
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
103
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
104
Annie (1982,  G)
105
Nuncrackers (2004,  Unrated)
106
Urban Cowboy (1980,  R)
107
The Polar Express (2004,  G)
108
42nd Street (1933,  Unrated)
109
Peter Pan (2003,  PG)
110
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
111
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
112
Vegas Vacation (1997,  PG)
113
The Flintstones in Viva Rock Vegas (2000,  PG)
114
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
115
Passport To Paris (1999,  G)
116
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
117
Uncle Buck (1989,  PG)
118
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
119
Premonition (2007,  PG-13)
120
Hairspray (2007,  PG)
121
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
122
Ultraviolet (2006,  PG-13)
123
Enough (2002,  PG-13)
124
Surviving Christmas (2004,  PG-13)
125
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
126
The Even Stevens Movie (2003,  G)
127
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
128
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
129
I Know Who Killed Me (2007,  R)
130
Beaches (1988,  PG-13)
131
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
132
The Parent Trap (1998,  PG)
133
Hocus Pocus (1993,  PG)
134
Susie Q (1996,  Unrated)
135
Matilda (1996,  PG)
136
Under Wraps (1997,  Unrated)
137
Brink! (1998,  Unrated)
138
Zenon: Girl of the 21st Century (1999,  Unrated)
139
Smart House (1999,  Unrated)
140
Horse Sense (1999,  Unrated)
141
Major Payne (1994,  PG-13)
142
Along Came Polly (2004,  PG-13)
143
Mom's Got a Date with a Vampire (2000,  Unrated)
144
Gotta Kick It Up! (2002,  Unrated)
145
The Ultimate Christmas Present (2000,  Unrated)
146
Motocrossed (2001,  Unrated)
147
Hounded (2001,  Unrated)
148
Jumping Ship (2001,  Unrated)
149
Are We There Yet? (2005,  PG)
150
The Poof Point (2001,  Unrated)
151
Double Teamed (2002,  Unrated)
152
Cadet Kelly (2002,  Unrated)
153
Troop Beverly Hills (1989,  PG)
154
Tru Confessions (2002,  Unrated)
155
Unfaithful (2002,  R)
156
Pixel Perfect (2004,  Unrated)
157
Going to the Mat (2008,  G)
158
Eddie's Million Dollar Cook-Off (2003,  Unrated)
159
Life is Ruff (2005,  G)
160
Ice Princess (2005,  G)
161
The Cheetah Girls 2 (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments