My Favorite Movies


  fb1040363701's Rating My Rating
1
Spider-Man (2002,  PG-13)
2
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
6
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
7
Amazing Grace (2007,  PG)
Amazing Grace
A wonderfully crafted and acted film starring Ioan Gruffudd (Fantasic 4, Hornblower) as William Wilburforce.
Based on the true story of Wilburforce's efforts to abolish the slave trade in England.
Some language, no immorality, a tad of intensity, and a great story and script.
Also, Ioan Gruffudd does a great rendition of Amazing Grace.
8
Horatio Hornblower: The Duel (Hornblower: The Even Chance) (1998,  Unrated)
Horatio Hornblower: The Duel (Hornblower: The Even Chance)
A great beginning to a great series!
Ioan Gruffudd is perfect as young Hornblower.
9
Hornblower: The Examination for Lieutenant (Horatio Hornblower: The Fire Ship) (1998,  Unrated)
10
Hornblower: The Duchess and the Devil (1999,  Unrated)
11
Hornblower: The Frogs and the Lobsters (Horatio Hornblower: The Wrong War) (1999,  Unrated)
12
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
13
The Miracle Maker (2000,  Unrated)
14
Pride and Prejudice (2005,  PG)
15
Sense and Sensibility (1995,  PG)
16
Flyboys (2006,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
18
Shadowlands (1993,  PG)
Shadowlands
Great film. Anthony Hopkins is amazing. If you're interested in C. S. Lewis at all, or if you just want a great story, I recommend this movie. It is a tearjerker, though, just to warn you.
19
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
20
Mansfield Park (2007,  Unrated)
21
The Visual Bible: Matthew (Jesus the Christ) (The Gospel of Matthew) (1997,  Unrated)
The Visual Bible: Matthew (Jesus the Christ) (The Gospel of Matthew)
The best Jesus film I've seen.
22
Cars (2006,  G)
23
The Incredibles (2004,  PG)
24
Finding Nemo (2003,  G)
25
The Princess Diaries (2001,  G)
26
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
30
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
31
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
32
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
33
Star Wars Episode V 1/2: The Han Solo Affair (2002,  Unrated)
34
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
35
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
36
National Treasure (2004,  PG)
37
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
38
A Far Off Place (1993,  PG)
39
Hidalgo (2004,  PG-13)
Hidalgo
A great film, one of my favorites, definitely.
40
Sergeant York (1941,  Unrated)
41
In Love and War (2001,  Unrated)
42
Batman Begins (2005,  PG-13)
43
Valkyrie (2008,  PG-13)
44
Night at the Museum (2006,  PG)
45
Shrek (2001,  PG)
46
Nanny McPhee (2006,  PG)
47
The Parent Trap (1998,  PG)
48
The Tale of Despereaux (2008,  G)
49
Emma (1996,  PG)
50
Shrek 2 (2004,  PG)
51
Mary Poppins (1964,  G)
Mary Poppins
Five stars. No comment. It's that good.

Let's go fly a kite!

One of my favorite aspects of the movie is the idea that the father should be a big part of his children's lives.
52
The Second Chance (2006,  PG-13)
53
Up (2009,  PG)
Up
Great movie, possibly my favorite Pixar movie. UP has the perfect blend of adventure, action, humor, sorrow, joy, action, and sentimentality.
If you like Pixar films, you'll love UP.
(At least I did.) Just about everyone I talk to who has seen it liked it, but one or two didn't ...personally, I can't understand why...
54
Penelope (2006,  PG)
55
Great Expectations (1999,  Unrated)
56
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
K-19: The Widowmaker
Thrilling, at times shocking, at it's end, haunting, K-19: The Widowmaker tells the story of a Soviet submarine crew to whom falls the duty of stalling disaster when the sub's nuclear reactor malfunctions.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments