My Favorite Movies
| fb1043678658's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
| 2 |
Hard Promises (1992, PG) |
|
| 3 |
Carrie (1976, R) |
|
| 4 |
Trading Mom (The Mommy Market) (1994, PG) |
|
| 5 |
Raggedy Man (1981, PG) |
|
| 6 |
Missing (1982, PG) |
|
| 7 |
Hey, Cinderella! (1969, Unrated) |
|
| 8 |
Nine to Five (9 to 5) (1980, PG) |
|
| 9 |
The Best Little Whorehouse in Texas (1982, R) |
|
| 10 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 11 |
The Shining (1980, R) |
|
| 12 |
Sweeney Todd (2006, Unrated) |
|
| 13 |
Coal Miner's Daughter (1980, PG) |
|
| 14 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 15 |
Clifford (1994, PG) |
|
| 16 |
Misery (1990, R) |
|
| 17 |
3 Women (1977, PG) |
|
| 18 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 19 |
Badlands (1973, PG) |
|
| 20 |
Crimes of the Heart (1986, PG-13) |
|
| 21 |
Blast from the Past (1999, PG-13) |
|
| 22 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 23 |
Sweet Hostage (1975, Unrated) |
|
| 24 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 25 |
Ruckus (Big Ruckus in a Small Town)(The Loner) (1980, PG) |
|
| 26 |
Anne of Green Gables (1985, Unrated) |
|
| 27 |
Repossessed (1990, PG-13) |
|
| 28 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 29 |
The Beautician and the Beast (1997, PG) |
|
| 30 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 31 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 32 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 33 |
Rhinestone (1984, PG) |
|
| 34 |
Unlikely Angel (1996, Unrated) |
|
| 35 |
Straight Talk (1992, PG) |
|
| 36 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 37 |
Steel Magnolias (1989, PG)
This is one of my most favorite movies ever! The whole cast is amazing. dolly parton is my favorite singer and one of my favorite actresses. This film is so quotable. Esp. Ouiser's lines haha! "He's a boil on the butt of humanity!' |
|
| 38 |
Roller Boogie (1979, PG) |




































