My Favorite Movies


  fb1044008484's Rating My Rating
1
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
2
The Evil Dead (1981,  NC-17)
3
The Notebook (2004,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
5
Finding Nemo (2003,  G)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
8
Hostel (2006,  R)
9
Hostel: Part II (2007,  R)
10
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
11
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
12
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
14
Cabin Fever (2002,  R)
15
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
16
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
17
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
18
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
19
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
20
My Bloody Valentine (1981,  R)
21
2001 Maniacs (2005,  R)
22
Evil Dead 2 (1987,  R)
23
Army of Darkness (1993,  R)
24
A Walk to Remember (2002,  PG)
25
Donnie Darko (2001,  R)
26
Gladiator (2000,  R)
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
29
Pretty Woman (1990,  R)
30
The Shawshank Redemption (1994,  R)
31
The People Under The Stairs (1991,  R)
32
Twister (1996,  PG-13)
33
Flight of the Navigator (1986,  PG)
34
Mirrors (2008,  R)
35
Juno (2007,  PG-13)
36
Paranormal Activity (2009,  R)
Paranormal Activity
Even though it wasn't scary, I thought it was a great movie.
37
Dahmer (2002,  R)
38
Raising Jeffrey Dahmer (2006,  Unrated)
39
The Secret Life: Jeffrey Dahmer (1993,  Unrated)
40
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
41
Leprechaun (1993,  R)
42
Leprechaun 2 (1994,  R)
43
Leprechaun 3 (1995,  R)
44
Stephen King's It (1990,  Unrated)
45
Pet Sematary (1989,  R)
46
Pet Sematary Two (1992,  R)
47
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
48
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) (1994,  R)
49
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
50
The Amityville Horror (1979,  R)
51
The Amityville Horror (2005,  R)
52
Evolution (2002,  Unrated)
53
My Name Is Bruce (2007,  R)
54
Book of Shadows - Blair Witch 2 (2000,  R)
55
Darkness Falls (2003,  PG-13)
56
Shooting Livien (2005,  Unrated)
57
Senseless (2009,  PG)
58
The Tattooist (2007,  R)
59
Dragon Wars (D-War) (War of the Dragons) (2007,  PG-13)
60
Bang Bang You're Dead (2002,  Unrated)
61
Walk the Line (2005,  PG-13)
62
Great Balls of Fire! (1989,  PG-13)
63
Swingers (1996,  R)
64
Made (2001,  R)
65
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
66
Sid & Nancy (1986,  R)
67
Jeepers Creepers (2001,  R)
68
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
69
The Shining (1980,  R)
70
Quiz Show (1994,  PG-13)
71
Arthur (1981,  PG)
72
Arthur 2 - On the Rocks (1988,  PG)
73
Love Story (1970,  PG)
74
Suspiria (1977,  R)
75
The Mangler (1994,  R)
76
Tooth and Nail (2007,  R)
77
No Reservations (2007,  PG)
78
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
79
For Keeps (1988,  PG-13)
80
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
81
The Breakfast Club (1985,  R)
82
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
83
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
84
Sixteen Candles (1984,  PG)
85
Serendipity (2001,  PG-13)
86
Igor (2008,  PG)
87
The Lost Boys (1987,  R)
88
Behind the Red Door (2003,  R)
89
It's My Party (1996,  R)
90
All Over The Guy (2001,  R)
91
The Broken Hearts Club (2000,  R)
92
Trick (1999,  R)
93
Prom Queen (2005,  Unrated)
94
The Mist (2007,  R)
95
61* (2001,  Unrated)
96
Deep Blue Sea (1999,  R)
97
Jaws (1975,  PG)
98
Holiday (1938,  Unrated)
99
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
100
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
101
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
102
Philadelphia (1993,  PG-13)
103
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments