My Favorite Movies


  fb1044759097's Rating My Rating
1
The Sand Pebbles (1966,  PG-13)
2
Little Big Man (1970,  PG)
3
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
4
The Godfather (1972,  R)
5
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
6
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
7
City of Angels (1998,  PG-13)
8
Young Frankenstein (1974,  PG)
9
Fargo (1996,  R)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
Blazing Saddles (1974,  R)
12
The Caine Mutiny (1952,  Unrated)
13
Alien (1979,  R)
14
Rollerball (1975,  R)
15
The Full Monty (1997,  R)
16
The Queen (2006,  PG-13)
17
The Godfather, Part II (1974,  R)
18
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
19
Wedding Crashers (2005,  R)
20
The Nun's Story (1999,  Unrated)
21
The Blob (1958,  Unrated)
22
The Agony and the Ecstasy (1965,  Unrated)
23
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
24
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
25
Sideways (2004,  R)
26
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
27
GoodFellas (1990,  R)
28
Apollo 13 (1995,  PG)
29
Jaws (1975,  PG)
30
Papillon (1973,  R)
31
Home for the Holidays (1995,  PG-13)
32
Good Bye, Lenin (2004,  R)
33
The Cowboys (1972,  PG)
34
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
35
Cold Comfort Farm (1996,  PG)
36
Shenandoah (1965,  Unrated)
37
Defending Your Life (1991,  PG)
38
Enchanted (2007,  PG)
39
Lonely are the Brave (1962,  Unrated)
40
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
41
Full Metal Jacket (1987,  R)
42
Aliens (1986,  R)
43
Juno (2007,  PG-13)
44
Chocolat (2000,  PG-13)
45
Pieces of April (2003,  PG-13)
46
The Magdalene Sisters (2003,  R)
47
Amadeus (1984,  R)
48
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
49
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
50
The Madness of King George (1994,  PG-13)
51
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
52
Airport (1970,  G)
53
The Birds (1963,  PG-13)
54
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
55
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
56
Interview with the Vampire (1994,  R)
57
A Day at the Races (1937,  Unrated)
58
Independence Day (1996,  PG-13)
59
Apocalypse Now (1979,  R)
60
Patton (1970,  PG)
61
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
62
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
63
The Chosen (1981,  PG)
64
This Is Spinal Tap (1984,  R)
65
Phoebe in Wonderland (2009,  PG-13)
66
The Godfather, Part III (1990,  R)
67
Airplane! (1980,  PG)
68
The Wrestler (2008,  R)
69
Cleopatra (1963,  Unrated)
70
The Blues Brothers (1980,  R)
71
Shaun of the Dead (2004,  R)
72
Secretary (2002,  R)
73
Titanic (1997,  PG-13)
74
Beauty and the Beast (1991,  G)
75
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
76
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
77
Who's Minding the Store? (1963,  Unrated)
78
French Kiss (1995,  PG-13)
79
Girl, Interrupted (1999,  R)
80
Bound (1996,  R)
81
The Good Girl (2002,  R)
82
Lady and the Tramp (1955,  G)
83
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
84
Little Miss Sunshine (2006,  R)
85
The Silence of the Lambs (1991,  R)
86
Born Yesterday (1950,  Unrated)
87
A Few Good Men (1992,  R)
88
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
89
Breaking Away (1979,  PG)
90
The Shawshank Redemption (1994,  R)
91
The Time Machine (1960,  G)
92
Alice in Wonderland (1951,  G)
93
Deliverance (1972,  R)
94
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
95
West Side Story (1961,  Unrated)
96
Sliding Doors (1998,  R)
97
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
98
The Exorcist (1973,  R)
99
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
100
The Out-of-Towners (1970,  G)
101
Tombstone (1993,  R)
102
There's Something About Mary (1998,  R)
103
Barbershop (2002,  PG-13)
104
House of Sand and Fog (2003,  R)
105
Tokyo Decadence (1991,  NC-17)
106
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
107
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
108
Bang Rajan (2004,  R)
109
The Boogens (1982,  R)
110
The Green Slime (1968,  PG)
111
Up in Smoke (1978,  R)
112
Midnight Express (1978,  R)
113
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
114
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
115
The Disorderly Orderly (1964,  Unrated)
116
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
117
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
118
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
119
Silverado (1985,  PG-13)
120
'Breaker' Morant (1980,  PG)
121
Logan's Run (1976,  PG)
122
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
123
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
124
Braveheart (1995,  R)
125
Saps at Sea (1940,  Unrated)
126
Pale Rider (1985,  R)
127
Cold Turkey (1971,  PG)
128
Jason and the Argonauts (1963,  G)
129
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
130
The General's Daughter (1999,  R)
131
Caddyshack (1980,  R)
132
Tremors (1990,  R)
133
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
134
V for Vendetta (2006,  R)
135
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
136
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
137
Lake Placid (1999,  R)
138
The Hindenburg (1975,  PG)
139
Invaders from Mars (1953,  Unrated)
140
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
141
Crimson Tide (1995,  R)
142
The Incredible Mr. Limpet (1964,  G)
143
Mad Monster Party (1967,  Unrated)
144
Coneheads (1993,  PG)
145
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
146
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
147
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
148
Batman (1989,  PG-13)
149
Eraserhead (1977,  Unrated)
150
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
151
Midnight Cowboy (1969,  R)
152
The Breakfast Club (1985,  R)
153
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
154
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
155
Raising Arizona (1987,  PG-13)
156
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
157
My Cousin Vinny (1992,  R)
158
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
159
Speed (1994,  R)
160
Best in Show (2000,  PG-13)
161
Pay It Forward (2000,  PG-13)
162
Soylent Green (1973,  PG)
163
Sicko (2007,  PG-13)
164
A Night to Remember (1958,  Unrated)
165
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
166
9 1/2 Weeks (1986,  R)
167
Casino (1995,  R)
168
Mean Girls (2004,  PG-13)
169
Bless the Beasts & Children (1971,  Unrated)
170
City Slickers (1991,  PG-13)
171
The Hunt for Red October (1990,  PG)
172
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
173
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
174
The Little Mermaid (1989,  G)
175
The Falcon and the Snowman (1985,  R)
176
Elizabeth I (,  Unrated)
177
Earthquake (1974,  PG)
178
Rob Roy (1995,  R)
179
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981,  R)
180
The Omega Man (1971,  PG)
181
Planet of the Apes (1968,  PG)
182
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
183
The Man in the Iron Mask (1997,  PG-13)
184
Boogie Nights (1997,  R)
185
Gung Ho (1986,  PG-13)
186
Only the Lonely (1991,  PG-13)
187
Fatso (1980,  PG)
188
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
189
Weird Science (1985,  PG-13)
190
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
191
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
192
The Deer Hunter (1978,  R)
193
Rocky (1976,  PG)
194
Bachelor Party (1984,  R)
195
The Wizard of Oz (1939,  G)
196
Unforgiven (1992,  R)
197
The Blair Witch Project (1999,  R)
198
Milk (2008,  R)
199
Kelly's Heroes (1970,  PG)
200
The Aristocats (1970,  G)
201
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
202
The Bounty (1984,  PG)
203
Memphis Belle (1990,  PG-13)
204
Duel (1972,  PG)
205
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
206
Shrek (2001,  PG)
207
Bowling for Columbine (2002,  R)
208
Addams Family Values (1993,  PG-13)
209
JFK (1991,  R)
210
Alice's Restaurant (1969,  R)
211
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
212
Poltergeist (1982,  PG)
213
The Absent-Minded Professor (1961,  G)
214
The Ten Commandments (1956,  G)
215
Mosura (Mothra) (1961,  Unrated)
216
Mother (1996,  PG-13)
217
Rosemary's Baby (1968,  R)
218
Philadelphia (1993,  PG-13)
219
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
220
Big (1988,  PG)
221
Frankenstein (1931,  Unrated)
222
Swiss Family Robinson (1960,  G)
223
Red Dawn (1984,  PG-13)
224
Urban Cowboy (1980,  R)
225
Saturday Night Fever (1977,  PG)
226
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
227
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
228
All the President's Men (1976,  R)
229
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
230
Bonnie and Clyde (1967,  R)
231
Seabiscuit (2003,  PG-13)
232
Francis the Talking Mule (1950,  Unrated)
233
Hello Down There (1969,  G)
234
Help! (1965,  G)
235
Smile (1975,  PG)
236
Major League (1989,  R)
237
The Ghost And Mr. Chicken (1966,  Unrated)
238
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
239
Chinatown (1974,  R)
240
The Last of Sheila (1973,  PG)