My Favorite Movies


  fb1044963738's Rating My Rating
1
The Exorcist (1973,  R)
2
The Conqueror Worm (Witchfinder General) (1968,  Unrated)
3
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
4
The Masque of the Red Death (1964,  R)
5
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
6
The Hound of the Baskervilles (1939,  Unrated)
7
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
8
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
9
The Devil Rides Out (1968,  G)
10
Nachts, wenn Dracula erwacht (Count Dracula) (1970,  PG)
11
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
12
The Evil Dead (1981,  NC-17)
13
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
14
Christina, princesse de l'érotisme (A Virgin Among the Living Dead) (1973,  Unrated)
15
Buio Omega (Beyond the Darkness) (1984,  Unrated)
16
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
17
Eugenie (De Sade 70)(Eugenie... the Story of Her Journey Into Perversion)(Philosophy in the Boudoir) (1970,  NC-17)
18
Sie tötete in Ekstase (She Killed in Ecstasy) (1971,  Unrated)
19
Cuadecuc, Vampir (1970,  Unrated)
20
Blood on Satan's Claw (1970,  Unrated)
21
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) (1960,  R)
22
Castle of Blood (Danza macabra)(Coffin of Terror)(Dimensions in Death)(Tombs of Terror) (1964,  Unrated)
23
Nightmare Castle (Gli Amanti d'oltretomba)(Lovers Beyond the Tomb)(The Faceless Monster) (1965,  Unrated)
24
Lo Spettro (The Ghost) (1963,  R)
25
La Sorella di Satana (Revenge of the Blood Beast) (Sister of Satan) (The She-Beast) (1966,  Unrated)
26
Curse of the Crimson Altar (1970,  PG)
27
5 tombe per un medium(Tombs of Horror )(Terror-Creatures from the Grave)(Cemetery of the Living Dead (1965,  Unrated)
28
Ilsa - The Wicked Warden (1977,  Unrated)
29
Female Vampire (1978,  Unrated)
30
L'Éventreur de Notre-Dame (Chains and Black Leather) (Demoniac) (Exorcism and Black Masses) (1979,  Unrated)
31
Venus in Furs (1970,  R)
32
Marquis de Sade: Justine (Deadly Sanctuary) (1969,  R)
33
The Awful Dr. Orloff (Gritos en la noche) (1963,  R)
34
Jack the Ripper (Der Dirnenmörder von London) (1979,  PG)
35
Il Trono di fuoco (The Bloody Judge) (1970,  PG)
36
Die Liebesbriefe einer portugiesischen Nonne (Love Letters of a Portuguese Nun) (1977,  Unrated)
37
Revenge in the House of Usher (1982,  Unrated)
38
Sadomania - Hölle der Lust (1981,  PG)
39
Le Mansión de los Muertos Vivientes (Mansion of the Living Dead) (1985,  Unrated)
40
Necronomicon - Geträumte Sünden (Succubus) (1969,  Unrated)
41
Mario Bava: Maestro of the Macabre (2000,  Unrated)
42
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) (1963,  Unrated)
43
Reazione a catena (A Bay of Blood) (Twitch of the Death Nerve) (1972,  R)
44
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) (1960,  Unrated)
45
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (Curse of the Living Dead) (Don't Walk in the Park) (1966,  PG)
46
5 Bambole per la Luna d'Agosto (5 Dolls For an August Moon) (1970,  Unrated)
47
Hatchet for the Honeymoon (Il rosso segno della follia) (1970,  Unrated)
48
La frusta e il corpo (The Whip and The Body) (1963,  Unrated)
49
La Ragazza che sapeva troppo (The Girl Who Knew Too Much) (The Evil Eye) (1963,  Unrated)
50
Beyond the Door II (Schock) (Suspense) (1977,  R)
51
Quante volte... quella notte (Four Times that Night) (1972,  R)
52
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
53
The Raven (1963,  G)
54
Tales of Terror (1962,  Unrated)
55
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) (1963,  PG)
56
The Haunted Palace (1963,  Unrated)
57
Creature from the Haunted Sea (1961,  Unrated)
58
Premature Burial (1962,  Unrated)
59
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
60
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
61
The Mummy (1959,  Unrated)
62
The Hound of the Baskervilles (1959,  Unrated)
63
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
64
The Brides of Dracula (1960,  Unrated)
65
Frankenstein Must Be Destroyed (1969,  PG-13)
66
Frankenstein and the Monster from Hell (2003,  R)
67
Dracula (1958,  Unrated)
68
The Revenge of Frankenstein (1958,  Unrated)
69
The Mummy (1959,  Unrated)
70
Island of Terror (Night of the Silicates) (The Creepers) (1966,  Unrated)
71
Porno Holocaust (1981,  Unrated)
72
Killing birds - uccelli assassini (Zombie 5: Killing Birds)(Dark Eyes of the Zombie)(Raptors) (2003,  Unrated)
73
Manhattan Baby (Evil Eye) (The Possessed) (Eye of the Evil Dead) (1984,  R)
74
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
75
Paura nella cittŕ dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980,  R)
76
E tu vivrai nel terrore - L'aldilŕ (The Beyond) (1981,  Unrated)
77
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) (1982,  Unrated)
78
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) (1972,  Unrated)
79
Aenigma (1987,  Unrated)
80
Demonia (1990,  Unrated)
81
Black Cat (Gatto nero) (1981,  R)
82
Trauma (Dario Argento's Trauma) (1993,  R)
83
Il Mondo dell'orrore di Dario Argento (Dario Argento's World of Horror) (1985,  Unrated)
84
Dario Argento - An Eye for Horror (2000,  Unrated)
85
Dawn of the Dead (1979,  R)
86
Suspiria (1977,  R)
87
Demons 2 - The Nightmare Returns (1987,  Unrated)
88
Il Fantasma dell'Opera (The Phantom of the Opera) (1998,  R)
89
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) (1996,  Unrated)
90
Il Cartaio (The Card Player) (2004,  Unrated)
91
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971,  PG)
92
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
93
Phenomena (Creepers) (1985,  R)
94
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
95
Opera (1987,  Unrated)
96
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
97
Il Gatto a Nove Code (The Cat o' Nine Tails) (1971,  PG)
98
Non ho sonno (Sleepless) (2001,  R)
99
La Chiesa (The Church) (Cathedral of Demons) (1989,  R)
100
Ti piace Hitchcock? (Do You Like Hitchcock?) (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments