My Favorite Movies
| fb1046003009's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
| 2 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 3 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 4 |
Blow (2001, R) |
|
| 5 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 6 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 7 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 8 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 9 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 10 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 11 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 12 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 14 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 15 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 16 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 17 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 18 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 19 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 20 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 21 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 22 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 23 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 24 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 25 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 26 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 27 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 28 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 29 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 30 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 31 |
Shining Through (1992, R) |
|
| 32 |
War and Peace (1956, PG) |
|
| 33 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 34 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 35 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 36 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 37 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 38 |
Far and Away (1992, PG-13) |
|
| 39 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 40 |
A Prelude to a Kiss (1992, PG-13) |
|
| 41 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 42 |
Addicted to Love (1997, R) |
|
| 43 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
| 44 |
Autumn in New York (2000, PG-13) |
|
| 45 |
Chain Reaction (1996, PG-13) |
|
| 46 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 47 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 48 |
Analyze That (2002, R) |
|
| 49 |
Mad Dog and Glory (1993, R) |
|
| 50 |
Midnight Run (1988, R) |
|
| 51 |
White Oleander (2002, PG-13) |
|
| 52 |
The Deep End of the Ocean (1999, PG-13) |
|
| 53 |
A Thousand Acres (1997, R) |
|
| 54 |
One Fine Day (1996, PG) |
|
| 55 |
Dangerous Minds (1995, R) |
|
| 56 |
The Age of Innocence (1993, PG) |
|
| 57 |
Frankie & Johnny (1991, R) |
|
| 58 |
Tequila Sunrise (1988, R) |
|
| 59 |
Married to the Mob (1988, R) |
|
| 60 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 61 |
Charade (1963, G) |
|
| 62 |
Wait Until Dark (1967, Unrated) |
|
| 63 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 64 |
The Unforgiven (1960, Unrated) |
|
| 65 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
| 66 |
A Place in the Sun (1951, Unrated) |
|
| 67 |
Ivanhoe (1952, Unrated) |
|
| 68 |
Giant (1956, G) |
|
| 69 |
Cat on a Hot Tin Roof (1958, Unrated) |
|
| 70 |
Cleopatra (1963, Unrated) |
|
| 71 |
Suddenly, Last Summer (1959, Unrated) |
|
| 72 |
The Last Time I Saw Paris (1954, Unrated) |
|
| 73 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 74 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 75 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
| 76 |
The Firm (1993, R) |
|
| 77 |
Born on the Fourth of July (1989, R) |
|
| 78 |
Days of Thunder (1990, R) |
|
| 79 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 80 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 81 |
Con Air (1997, R) |
|
| 82 |
It Could Happen to You (1994, PG) |
|
| 83 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 84 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 85 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 86 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 87 |
The First Wives Club (1996, PG) |
|
| 88 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 89 |
Contact (1997, PG) |
|
| 90 |
French Kiss (1995, PG-13) |
|
| 91 |
Paris When It Sizzles (1964, Unrated) |
|
| 92 |
Things You Can Tell Just By Looking At Her (2000, PG-13) |
|
| 93 |
El Cid (1961, Unrated) |
|
| 94 |
The Guns of Navarone (1961, PG) |
|
| 95 |
Gigi (1958, G) |
|
| 96 |
MacKenna's Gold (1969, Unrated) |
|
| 97 |
Funny Girl (1968, G) |
|
| 98 |
Voice of the Heart (1990, Unrated) |
|
| 99 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 100 |
Somewhere in Time (1980, PG) |
|
| 101 |
Designing Woman (1957, Unrated) |
|
| 102 |
Matters Of The Heart (1990, Unrated) |
|
| 103 |
Lady L (1965, Unrated) |
|
| 104 |
Never Say Goodbye (1956, Unrated) |
|
| 105 |
Kramer vs. Kramer (1979, PG) |
|
| 106 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 107 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 108 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 109 |
The Eiger Sanction (1975, R) |
|
| 110 |
Something Wild (1986, R) |
|
| 111 |
White Men Can't Jump (1992, R) |
|
| 112 |
Summer Holiday (1963, Unrated) |
|
| 113 |
The Young Ones (Wonderful to Be Young!) (1963, Unrated) |
|
| 114 |
Silent Night, Lonely Night (1969, Unrated) |
|
| 115 |
Three of Hearts (1993, R) |
|
| 116 |
The Piano (1993, R) |
|
| 117 |
The Night Before (1988, PG-13) |
|
| 118 |
Sweet Bird of Youth (1962, Unrated) |
|
| 119 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 120 |
Love Story (1970, PG) |
|
| 121 |
Reds (1981, PG) |
|
| 122 |
Butterflies Are Free (1972, PG) |
|
| 123 |
Legend (1985, PG) |
|
| 124 |
Shout at the Devil (1976, PG) |
|
| 125 |
All of Me (1984, PG) |
|
| 126 |
Father of the Bride (1991, PG) |
|
| 127 |
Thoroughly Modern Millie (1967, G) |
|
| 128 |
Escape to Athena (1979, PG) |
|
| 129 |
The Great Gatsby (1974, PG) |
|
| 130 |
Paint Your Wagon (1969, PG-13) |
|
| 131 |
The Bridges at Toko-Ri (1954, Unrated) |
|
| 132 |
Days of Heaven (1978, PG) |
|
| 133 |
Major Dundee (1965, PG-13) |
|
| 134 |
Ship of Fools (1965, Unrated) |
|
| 135 |
Big Business (1988, PG) |
|
| 136 |
California Suite (1978, PG) |
|
| 137 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 138 |
The Bodyguard (1992, R) |
|
| 139 |
Indecent Proposal (1993, R) |
|
| 140 |
The Haunting Passion (1983, Unrated) |
|
| 141 |
The Song of Bernadette (1943, Unrated) |
|
| 142 |
Picnic (1955, Unrated) |
|
| 143 |
Glory (1989, R) |
|
| 144 |
Places in the Heart (1984, PG) |
|
| 145 |
Sommersby (1993, PG-13) |
|
| 146 |
The Fall of the Roman Empire (1964, Unrated) |
|
| 147 |
Blindfold (1965, Unrated) |
|
| 148 |
The Country Girl (1954, Unrated) |
|
| 149 |
Heaven Can Wait (1978, PG) |
|
| 150 |
Hud (1963, Unrated) |
|
| 151 |
This Property Is Condemned (1966, Unrated) |
|
| 152 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 153 |
Waiting to Exhale (1995, R) |
|
| 154 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 155 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 156 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 157 |
La Vingt-cinquième heure (The 25th Hour) (1967, Unrated) |
|
| 158 |
Don Juan DeMarco (1994, PG-13) |
|
| 159 |
Dark Passage (1947, Unrated) |
|
| 160 |
Some Came Running (1959, Unrated) |
|
| 161 |
Dark Victory (1939, Unrated) |
|
| 162 |
A Patch of Blue (1965, Unrated) |
|
| 163 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 164 |
How the West Was Won (1963, G) |
|
| 165 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 166 |
From Here to Eternity (1953, Unrated) |
|
| 167 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
| 168 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 169 |
Beaches (1988, PG-13) |
|
| 170 |
That Old Feeling (1997, PG-13) |
|
| 171 |
When a Man Loves a Woman (1994, R) |
|
| 172 |
Fools Rush In (1997, PG-13) |
|
| 173 |
JFK (1991, R) |
|
| 174 |
Michael Collins (1996, R) |
|
| 175 |
Dying Young (1991, R) |
|
| 176 |
Dinner with Friends (2001, R) |
|
| 177 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 178 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 179 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
| 180 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
| 181 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 182 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 183 |
Ghost (1990, R) |
|
| 184 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 185 |
Hanging Up (2000, PG-13) |
|
| 186 |
In the Cut (2003, R) |
|
| 187 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 188 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 189 |
To Die For (1995, R) |
|
| 190 |
The Human Stain (2003, R) |
|
| 191 |
What Lies Beneath (2000, PG-13) |
|
| 192 |
The Story of Us (1999, R) |
|
| 193 |
The Portrait of a Lady (1996, PG-13) |
|
| 194 |
The Dark at the Top of the Stairs (1960, Unrated) |
|
| 195 |
The King and I (1956, G) |
|
| 196 |
Little Women (1949, Unrated) |
|
| 197 |
Ryan's Daughter (1970, R) |
|
| 198 |
For Whom the Bell Tolls (1943, Unrated) |
|
| 199 |
The Man Who Knew Too Much (1956, PG) |
|
| 200 |
Spartacus (1960, PG-13) |
|
| 201 |
Shenandoah (1965, Unrated) |
|
| 202 |
Quo Vadis (1951, Unrated) |
|
| 203 |
Ready to Wear (Prêt-à-Porter) (1994, R) |
|
| 204 |
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960, Unrated) |
|
| 205 |
Sunflower (1970, Unrated) |
|
| 206 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 207 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 208 |
The Banger Sisters (2002, R) |
|
| 209 |
The Other Side of Midnight (1977, R) |
|
| 210 |
Anne of the Thousand Days (1969, PG) |
|
| 211 |
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974, PG) |
|
| 212 |
Casino (1995, R) |
|
| 213 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 214 |
The Conversation (1974, PG) |
|
| 215 |
Circus World (The Magnificent Showman) (1964, Unrated) |
|
| 216 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 217 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 218 |
Color of Night (1994, R) |
|
| 219 |
Cannery Row (1982, PG) |
|
| 220 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 221 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 222 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 223 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 224 |
Girls Just Want to Have Fun (1985, PG) |
|
| 225 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 226 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 227 |
About Schmidt (2002, R) |
|
| 228 |
Rumor Has It (2005, PG-13) |
|
| 229 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
| 230 |
A Perfect World (1993, PG-13) |
|
| 231 |
The Mirror Has Two Faces (1997, PG-13) |
|
| 232 |
The Prince of Tides (1991, R) |
|
| 233 |
Hello, Dolly! (1969, G) |
|
| 234 |
Nuts (1987, R) |
|
| 235 |
Great Expectations (1998, R) |
|
| 236 |
Mean Streets (1973, R) |
|
| 237 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 238 |
Housesitter (1992, PG) |
|
| 239 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 240 |
How to Make an American Quilt (1995, PG-13) |
|
| 241 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 242 |
The Mexican (2001, R) |
|
| 243 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 244 |
Sleeping with the Enemy (1991, R) |
|
| 245 |
Something to Talk About (1995, R) |
|
| 246 |
Everyone Says I Love You (1996, R) |
|
| 247 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 248 |
Someone Like You (2001, PG-13) |
|
| 249 |
Norma Jean & Marilyn (1996, R) |
|
| 250 |
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002, PG-13) |
|
| 251 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 252 |
Alex & Emma (2003, PG) |
|
| 253 |
Raising Helen (2004, PG-13) |
|
| 254 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 255 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 256 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 257 |
Power and Beauty (2002, R) |
|
| 258 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 259 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 260 |
Pleasantville (1998, PG-13) |
|
| 261 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 262 |
Laws of Attraction (2004, PG-13) |
|
| 263 |
Far From Heaven (2003, PG-13) |
|
| 264 |
The End of the Affair (1999, R) |
|
| 265 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 266 |
Hope Floats (1998, PG-13) |
|
| 267 |
Two Weeks Notice (2002, PG-13) |
|
| 268 |
Bewitched (2005, PG-13) |
|
| 269 |
The Stepford Wives (2004, PG-13) |
|
| 270 |
Cold Mountain (2003, R) |







































































































































































































































































