My Favorite Movies


  fb1046779979's Rating My Rating
1
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Mamma Mia is the Best!
2
Doubt (2008,  PG-13)
Doubt
Meryl Streep film defo gna see it !!
3
Adaptation (2002,  R)
4
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
5
Evil Angels (A Cry in the Dark) (1988,  PG-13)
6
Before and After (1996,  PG-13)
7
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
8
Dark Matter (2008,  R)
9
Dancing at Lughnasa (1998,  PG)
10
Defending Your Life (1991,  PG)
11
Evening (2007,  PG-13)
12
Falling in Love (1984,  PG-13)
13
Heartburn (1986,  R)
14
Ironweed (1987,  R)
15
Julia (1987,  PG)
16
Julie & Julia (2009,  PG-13)
17
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
18
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
19
The Manchurian Candidate (2004,  R)
20
Stuck On You (2003,  PG-13)
21
Rendition (2007,  R)
22
Prime (2005,  PG-13)
23
The Ant Bully (2006,  PG)
24
Lions for Lambs (2007,  R)
25
The Deer Hunter (1978,  R)
26
The Hours (2002,  PG-13)
27
The River Wild (1994,  PG-13)
28
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
29
Manhattan (1979,  R)
30
Out of Africa (1985,  PG)
31
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
32
She-Devil (1989,  PG-13)
33
Marvin's Room (1996,  PG-13)
34
Sophie's Choice (1982,  R)
35
Music of the Heart (1999,  PG)
36
The House of the Spirits (1994,  R)
37
Silkwood (1983,  R)
38
Postcards from the Edge (1990,  R)
39
One True Thing (1998,  R)
40
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
41
Plenty (1985,  R)
42
...First Do No Harm (1997,  PG-13)
43
Still of the Night (1982,  PG)
44
The Seduction of Joe Tynan (1979,  R)
45
Dr. Giggles (1992,  R)
46
See Jane Date (2003,  PG)
47
The Perfect Stranger (2005,  Unrated)
48
Sins of Silence (1996,  Unrated)
49
Love's Deadly Triangle: The Texas Cadet Murder (Swearing Allegiance) (1997,  Unrated)
50
Daughters (Our Mother's Murder) (1997,  PG-13)
51
New York Stories (1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments