My Favorite Movies


  fb1047813838's Rating My Rating
1
28 Days Later (2003,  R)
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
Alien (1979,  R)
4
Aliens (1986,  R)
5
Armageddon (1998,  PG-13)
6
Back to the Future (1985,  PG)
7
Batman Begins (2005,  PG-13)
8
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
9
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Hostel (2006,  R)
12
Jackass - The Movie (2002,  R)
13
Jackass: Number Two (2006,  R)
14
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
15
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
16
Lost In Translation (2003,  R)
17
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
18
Pulp Fiction (1994,  R)
19
Silent Hill (2006,  R)
20
Sin City (2005,  R)
21
Taxi Driver (1976,  R)
22
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
23
The Green Mile (1999,  R)
24
The Hills Have Eyes (2006,  R)
25
The Lake House (2006,  PG)
26
The Matrix (1999,  R)
27
The Matrix Revolutions (2003,  R)
28
The Matrix Reloaded (2003,  R)
29
V for Vendetta (2006,  R)
30
The Dreamers (2004,  NC-17)
31
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
32
9 songs (2004,  Unrated)
33
Irreversible (2002,  Unrated)
34
Trainspotting (1996,  R)
35
The Devil's Rejects (2005,  R)
36
Paris Je T'aime (2007,  R)
37
Blind Beast (Môjû) (1969,  Unrated)
38
Saw (2004,  R)
39
Saw II (2005,  R)
40
Saw III (2006,  R)
41
A Scanner Darkly (2006,  R)
42
Daft Punk's Electroma (2006,  Unrated)
43
It's All Gone Pete Tong (2004,  R)
44
Step Into Liquid (2003,  PG)
45
Tromeo and Juliet (1997,  R)
46
The Films of the Brothers Quay (1987,  Unrated)
47
Happy Together (1997,  Unrated)
48
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
49
2046 (2005,  R)
50
The Work of Director Chris Cunningham (2003,  Unrated)
51
The Work of Director Spike Jonze (2003,  Unrated)
52
The Work of Director Michel Gondry (2003,  Unrated)
53
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
54
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
55
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
56
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2006,  R)
57
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
58
Gummo (1997,  R)
59
Kids (1995,  NC-17)
60
House of 1000 Corpses (2003,  R)
61
Visitor Q (Bijitâ Q) (2002,  R)
62
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
63
The Very Eye of Night (1958,  Unrated)
64
Xianggang zhizao (Made in Hong Kong) (1997,  Unrated)
65
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
66
The Runaway Pistol (2002,  Unrated)
67
Oldboy (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments