My Favorite Movies


  fb1048922358's Rating My Rating
1
Kung Fu Hustle (2005,  R)
2
Office Space (1999,  R)
3
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
4
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
6
The Shawshank Redemption (1994,  R)
7
There's Something About Mary (1998,  R)
8
When Harry Met Sally (1989,  R)
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
10
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004,  Unrated)
11
Casablanca (1943,  PG)
12
The English Patient (1996,  R)
13
Quiz Show (1994,  PG-13)
14
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
15
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
16
Shakespeare in Love (1998,  R)
17
Schindler's List (1993,  R)
18
Encounters at the End of the World (2007,  G)
19
Brief Encounter (1945,  Unrated)
20
Lost In Translation (2003,  R)
21
Witness (1985,  R)
22
Once (2007,  R)
23
Duck Soup (1933,  Unrated)
24
Before Sunrise (1995,  R)
25
Before Sunset (2004,  R)
26
For All Mankind (1989,  Unrated)
27
City Lights (1931,  Unrated)
28
Terms of Endearment (1983,  PG)
29
Into the Arms of Strangers (2007,  Unrated)
30
Slumdog Millionaire (2008,  R)
31
Back to the Future (1985,  PG)
32
Chariots of Fire (1981,  PG)
33
Manhattan (1979,  R)
34
Annie Hall (1977,  PG)
35
The Deer Hunter (1978,  R)
36
Awakenings (1990,  PG-13)
37
The Black Stallion (1979,  G)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments