My Favorite Movies
| fb1051535546's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lone Star (1996, R)
John Sayles masterpiece film of life, love, hate and sin in a Texas/Mexican border town. Marvelous stories, multi-generational, fitting well together with a young Chandra Wilson in one of her first roles, Chris Cooper before his Oscar, Kris Kristofersen as the meanest Sheriff in Texas and Matthew McConaghy with his shirt on, well except for one photo. |
|
| 2 |
The Lion in Winter (1968, PG) |
|
| 3 |
The Hunger (1983, R) |
|
| 4 |
Ju Dou (1990, PG-13) |
|
| 5 |
Plus Tard (One Day You'll Understand) (Later) (2008, Unrated) |
|
| 6 |
Ball of Fire (1941, Unrated) |
|
| 7 |
The Night of the Iguana (1964, Unrated) |
|
| 8 |
Smoke Signals (1998, PG-13) |
|
| 9 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 10 |
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969, Unrated) |







