My Favorite Movies


  fb1051660479's Rating My Rating
1
Purple Rain (1984,  R)
2
A Few Good Men (1992,  R)
3
The Firm (1993,  R)
4
Independence Day (1996,  PG-13)
5
Howard the Duck (1986,  PG)
6
Grease (1978,  PG)
7
Wedding Crashers (2005,  R)
8
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
9
Friday the 13th (1980,  R)
10
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
11
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
12
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
13
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
14
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
15
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
16
Friday the 13th (2009,  R)
17
Freddy vs. Jason (2003,  R)
18
Under the Cherry Moon (1986,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
21
Rush Hour (1998,  PG-13)
22
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
23
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
24
King Kong vs. Godzilla (1963,  Unrated)
25
Furankenshutain no kaijû: Sanda tai Gaira (The War of the Gargantuas) (1966,  G)
26
Rodan (1956,  Unrated)
27
Mosura (Mothra) (1961,  Unrated)
28
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) (1964,  Unrated)
29
King Kong (1933,  Unrated)
30
King Kong (2005,  PG-13)
31
Kingukongu no gyakushu (King Kong Escapes)(The Revenge of King Kong) (1968,  G)
32
Son of Godzilla (1967,  PG)
33
Godzilla, King of the Monsters! (1956,  Unrated)
34
Invasion of the Astro-Monster (Godzilla vs. Monster Zero) (1965,  Unrated)
35
Godzilla's Revenge (1969,  G)
36
Godzilla Vs. Monster Zero (1970,  G)
37
Godzilla vs. the Sea Monster (1966,  PG)
38
Gigantis the Fire Monster (Godzilla Raids Again)(Gojira's Counterattack)(The Volcano Monster) (1955,  Unrated)
39
Perry Mason Returns (1985,  Unrated)
40
Perry Mason: The Case of the Notorious Nun (1986,  Unrated)
41
Perry Mason: The Case of the Shooting Star (1986,  Unrated)
42
Perry Mason: The Case of the Lost Love (1987,  Unrated)
43
Perry Mason: The Case of the Murdered Madam (1987,  Unrated)
44
Perry Mason: The Case of the Scandalous Scoundrel (1987,  Unrated)
45
Perry Mason: The Case of the Sinister Spirit (1987,  Unrated)
46
Perry Mason: The Case of the Lady in the Lake (1988,  Unrated)
47
Perry Mason: The Case of the Avenging Ace (1988,  Unrated)
48
Perry Mason: The Case of the Lethal Lesson (1989,  Unrated)
49
Perry Mason: The Case of the All-Star Assassin (1989,  Unrated)
50
Perry Mason: The Case of the Musical Murder (1989,  Unrated)
51
Perry Mason: The Case of the Silenced Singer (1990,  Unrated)
52
Perry Mason: The Case of the Defiant Daughter (1990,  Unrated)
53
Perry Mason: The Case of the Desperate Deception (1990,  Unrated)
54
Perry Mason: The Case of the Poisoned Pen (1990,  Unrated)
55
Perry Mason: The Case of the Glass Coffin (1991,  Unrated)
56
Perry Mason: The Case of the Maligned Mobster (1991,  Unrated)
57
Perry Mason: The Case of the Fatal Fashion (1991,  Unrated)
58
Perry Mason: The Case of the Ruthless Reporter (1991,  Unrated)
59
Perry Mason: The Case of the Heartbroken Bride (1992,  Unrated)
60
Perry Mason: The Case of the Fatal Framing (1992,  Unrated)
61
Perry Mason: The Case of the Reckless Romeo (1992,  Unrated)
62
Perry Mason: The Case of the Skin-Deep Scandal (1993,  Unrated)
63
Perry Mason: The Case of the Telltale Talk Show Host (1993,  Unrated)
64
Perry Mason: The Case of the Killer Kiss (1993,  Unrated)
65
A Perry Mason Mystery: The Case of the Wicked Wives (1993,  Unrated)
66
A Perry Mason Mystery: The Case of the Lethal Lifestyle (1994,  Unrated)
67
A Perry Mason Mystery: The Case of the Grimacing Governor (1994,  Unrated)
68
A Perry Mason Mystery: The Case of the Jealous Jokester (1995,  Unrated)
69
Stir Crazy (1980,  R)
70
Bustin' Loose (1981,  R)
71
Silver Streak (1976,  PG)
72
Jagged Edge (1985,  R)
73
Basic Instinct (1992,  R)
74
The Man Called Flintstone (1966,  Unrated)
75
The Fly (1986,  R)
76
The Fly II (1989,  R)
77
Halloween (1978,  R)
78
Halloween II (1981,  R)
79
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
80
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
81
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
82
Halloween H2O (1998,  R)
83
Halloween - Resurrection (2002,  R)
84
Halloween (2007,  R)
85
Ice Age (2002,  PG)
86
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
87
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
88
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009,  G)
89
Brian's Song (1970,  G)
90
The Deadly Mantis (The Giant Mantis)(The Incredible Praying Mantis) (1957,  Unrated)
91
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
92
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
93
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
94
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
95
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
96
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
97
Harlem Nights (1989,  R)
98
48 HRS (1982,  R)
99
Another 48 Hrs. (1990,  R)
100
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments