Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1052732077's Rating My Rating
1
Magnolia (1999,  R)
2
Adaptation (2002,  R)
3
Solaris (2002,  PG-13)
4
Before Night Falls (2000,  R)
5
Wer früher stirbt, ist länger tot (Grave Decisions) (2006,  Unrated)
6
Mulholland Drive (2001,  R)
7
Lost In Translation (2003,  R)
8
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
9
Festen (The Celebration) (1998,  R)
10
Man on the Moon (1999,  R)
11
Sin City (2005,  R)
12
Oldboy (2005,  R)
13
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
14
Muxmäuschenstill (Quiet as a Mouse) (2004,  Unrated)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Microcosmos: Le peuple de l'herbe (Microcosmos) (1996,  Unrated)
17
Fight Club (1999,  R)
18
No Country for Old Men (2007,  R)
19
Babel (2006,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
22
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
23
Lantana (2001,  R)
24
Boogie Nights (1997,  R)
25
The Work of Director Michel Gondry (2003,  Unrated)
26
The Work of Director Spike Jonze (2003,  Unrated)
27
The Work of Director Anton Corbijn (2005,  Unrated)
28
The Work of Director Chris Cunningham (2003,  Unrated)
29
The Work of Director Jonathan Glazer (2005,  Unrated)
30
The Work of Director Stéphane Sednaoui (2005,  Unrated)
31
The Work of Director Mark Romanek (2005,  Unrated)
32
The Dark Knight (2008,  PG-13)
33
Batman Begins (2005,  PG-13)
34
Event Horizon (1997,  R)
35
Eyes Wide Shut (1999,  R)
36
300 (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments