My Favorite Movies


  fb1053884517's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
The Matrix Revolutions (2003,  R)
3
The Matrix Reloaded (2003,  R)
4
Street Kings (2008,  R)
5
Keanu Reeves: Journey to Success (2003,  Unrated)
6
Constantine (2005,  R)
7
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
8
Speed (1994,  R)
9
The Lake House (2006,  PG)
10
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
11
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
12
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
13
The Devil's Advocate (1997,  R)
14
The Replacements (2000,  PG-13)
15
Point Break (1991,  R)
16
A Scanner Darkly (2006,  R)
17
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
18
Hardball (2001,  PG-13)
19
Johnny Mnemonic (1995,  R)
20
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
21
Dangerous Liaisons (1988,  R)
22
Thumbsucker (2005,  R)
23
My Own Private Idaho (1991,  R)
24
Feeling Minnesota (1996,  R)
25
Youngblood (1986,  R)
26
River's Edge (1987,  R)
27
Freaked (1993,  PG-13)
28
The Animatrix (2003,  Unrated)
29
Sweet November (2001,  PG-13)
30
The Matrix Revisited (2001,  R)
31
Parenthood (1989,  PG-13)
32
Chain Reaction (1996,  PG-13)
33
The Gift (2000,  R)
34
The Watcher (2000,  R)
35
Babes in Toyland (1986,  G)
36
I Love You to Death (1990,  R)
37
Little Buddha (1994,  PG)
38
Even Cowgirls Get the Blues (1994,  R)
39
Last Time I Committed Suicide (1996,  R)
40
Tune in Tomorrow... (Aunt Julia and the Scriptwriter) (1990,  PG-13)
41
Brotherhood of Justice (1986,  Unrated)
42
Permanent Record (1988,  PG-13)
43
The Burly Man Chronicles (2004,  Unrated)
44
The Prince of Pennsylvania (1988,  R)
45
The Night Before (1988,  PG-13)
46
Catwoman (2004,  PG-13)
47
Total Recall (1990,  R)
48
Basic Instinct (1992,  R)
49
Sphere (1998,  PG-13)
50
Basic Instinct 2 (2006,  R)
51
Sliver (1993,  R)
52
King Kong (2005,  PG-13)
53
The Ring Two (2005,  PG-13)
54
The Ring (2002,  PG-13)
55
21 Grams (2003,  R)
56
I Heart Huckabees (2004,  R)
57
Mulholland Drive (2001,  R)
58
Stay (2005,  R)
59
Funny Games (2008,  R)
60
The Outsider (2002,  R)
61
The Interpreter (2005,  PG-13)
62
The Others (2001,  PG-13)
63
Cold Mountain (2003,  R)
64
Eyes Wide Shut (1999,  R)
65
The Invasion (2007,  PG-13)
66
The Human Stain (2003,  R)
67
Malice (1993,  R)
68
Titanic (1997,  PG-13)
69
The Holiday (2006,  PG-13)
70
Finding Neverland (2004,  PG)
71
The Life of David Gale (2003,  R)
72
Private Fears in Public Places (Coeurs) (2007,  Unrated)
73
The Leading Man (1998,  R)
74
Palais royal! (2005,  Unrated)
75
Not on the Lips (2004,  Unrated)
76
Same Old Song (,  Unrated)
77
Dédales (Labyrinth) (2003,  PG)
78
Marquise (1997,  Unrated)
79
It's Easier for a Camel (Il est plus facile pour un chameau...) (2004,  Unrated)
80
People (2004,  Unrated)
81
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
82
Sin City (2005,  R)
83
Pulp Fiction (1994,  R)
84
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
85
Reservoir Dogs (1992,  R)
86
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
87
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
88
Desperado (1995,  R)
89
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
90
Jackie Brown (1997,  R)
91
Four Rooms (1996,  R)
92
My Best Friend's Birthday (1987,  Unrated)
93
Z Channel - A Magnificent Obsession (2004,  R)
94
Sleep with Me (1994,  R)
95
Planet of the Pitts (2004,  Unrated)
96
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
97
The Faculty (1998,  R)
98
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
99
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
100
Fight Club (1999,  R)
101
Red Dragon (2002,  R)
102
The Illusionist (2006,  PG-13)
103
Kingdom of Heaven (2005,  R)
104
American History X (1998,  R)
105
Everyone Says I Love You (1996,  R)
106
Mission Impossible (1996,  PG-13)
107
Scarface (1983,  R)
108
Carrie (1976,  R)
109
The Black Dahlia (2006,  R)
110
Carlito's Way (1993,  R)
111
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
112
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
113
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
114
Air Force One (1997,  R)
115
Firewall (2006,  PG-13)
116
Blade Runner (1982,  R)
117
The Fugitive (1993,  PG-13)
118
Apocalypse Now (1979,  R)
119
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
120
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
121
Hollywood Homicide (2003,  PG-13)
122
Patriot Games (1992,  R)
123
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
124
American Graffiti (1973,  PG)
125
Sabrina (1995,  PG)
126
Witness (1985,  R)
127
The Devil's Own (1997,  R)
128
Working Girl (1988,  R)
129
Regarding Henry (1991,  PG-13)
130
Frantic (1988,  R)
131
Presumed Innocent (1990,  R)
132
The Mosquito Coast (1986,  PG)
133
Random Hearts (1999,  R)
134
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
135
Wanted (2008,  R)
136
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
137
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
138
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
139
Alexander (2004,  R)
140
The Good Shepherd (2006,  R)
141
Girl, Interrupted (1999,  R)
142
The Bone Collector (1999,  R)
143
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
144
Taking Lives (2004,  Unrated)
145
Hackers (1995,  PG-13)
146
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
147
A Mighty Heart (2007,  R)
148
Gia (1997,  R)
149
Original Sin (2001,  R)
150
Beyond Borders (2003,  R)
151
Pushing Tin (1999,  R)
152
Playing by Heart (1998,  R)
153
True Women (1997,  PG-13)
154
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
155
Lost In Translation (2003,  R)
156
The Island (2005,  PG-13)
157
Match Point (2005,  R)
158
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
159
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
160
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
161
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
162
Alien Resurrection (1997,  R)
163
Little Women (1994,  PG)
164
Autumn in New York (2000,  PG-13)
165
V for Vendetta (2006,  R)
166
Garden State (2004,  R)
167
Closer (2004,  R)
168
Léon (The Professional) (1994,  R)
169
The Darjeeling Limited (2007,  R)
170
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
171
Paris Je T'aime (2007,  R)
172
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
173
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
174
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
175
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
176
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
177
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
178
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
179
Die Hard (1988,  R)
180
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
181
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
182
Seven (Se7en) (1995,  R)
183
Interview with the Vampire (1994,  R)
184
Babel (2006,  R)
185
Snatch (2001,  R)
186
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
187
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
188
Thelma & Louise (1991,  R)
189
True Romance (1993,  R)
190
The Mexican (2001,  R)
191
Sleepers (1996,  R)
192
Spy Game (2001,  R)
193
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
194
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
195
Full Frontal (2002,  R)
196
Contact (1992,  Unrated)
197
Too Young to Die (1990,  R)
198
Le Tatoué (The Tattooed One) (1968,  Unrated)
199
La soupe aux choux (1981,  Unrated)
200
La zizanie (The Spat) (1978,  Unrated)
201
L'aile ou la cuisse (The Wing and the Thigh) (1976,  Unrated)
202
Hibernatus (1969,  Unrated)
203
Oscar (1967,  Unrated)
204
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
205
Le Grand Restaurant (What's Cooking in Paris) (1966,  Unrated)
206
Le corniaud (The Sucker) (1965,  Unrated)
207
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
208
The Shining (1980,  R)
209
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
210
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
211
Le Grand Blond avec Une Chaussure Noire (The Tall Blond Man with One Black Shoe) (1973,  PG)
212
La Chèvre (The Goat) (Knock on Wood) (1981,  Unrated)
213
Les Compères (1983,  PG)
214
Le Jouet (The Toy) (1976,  Unrated)
215
Le Retour du Grand Blond (The Return of the Tall Blond Man with One Black Shoe) (1974,  Unrated)
216
Les Fugitifs (1986,  Unrated)
217
The Adventures of Robinson Crusoe (2003,  Unrated)
218
Tais-Toi (2004,  Unrated)
219
L'Appât (Fresh Bait) (1995,  Unrated)
220
Ah! Si j'étais riche (If I Were a Rich Man) (2002,  Unrated)
221
Pédale douce (1996,  Unrated)
222
Boîte noire, La (2005,  Unrated)
223
15 août (2001,  Unrated)
224
French Twist (Gazon maudit) (1995,  R)
225
Ma vie est un enfer (My Life is Hell) (1991,  Unrated)
226
Les Bronzés (French Fried Vacation) (1978,  Unrated)
227
Les Bronzés 3: Amis pour la Vie (Friends Forever) (2006,  Unrated)
228
Les Bronzés font du Ski (1979,  Unrated)
229
Absolument Fabuleux (Absolutely Fabulous) (2001,  Unrated)
230
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
231
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
232
Un Indien dans la Ville (An Indian in the City) (Little Indian, Big City) (1994,  PG)
233
Effroyables Jardins (2004,  Unrated)
234
Les Ripoux (Le Cop) (My New Partner) (1984,  R)
235
L'Antidote (2005,  Unrated)
236
La Totale! (Jackpot!) (1991,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments