My Favorite Movies


  fb1054741162's Rating My Rating
1
The Brave One (2007,  R)
2
Contact (1997,  PG)
3
Flightplan (2005,  PG-13)
4
Little Man Tate (1991,  PG)
5
Panic Room (2002,  R)
6
Inside Man (2006,  R)
7
Maverick (1994,  PG)
8
The Silence of the Lambs (1991,  R)
9
The Accused (1988,  R)
10
Bugsy Malone (1976,  G)
11
50 First Dates (2004,  PG-13)
12
A League of Their Own (1992,  PG)
13
A Walk to Remember (2002,  PG)
14
American Beauty (1999,  R)
15
American Pie (1999,  R)
16
Blood Diamond (2006,  R)
17
Brokeback Mountain (2005,  R)
18
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
19
Caddyshack (1980,  R)
20
Cast Away (2000,  PG-13)
21
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
22
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
23
City of Angels (1998,  PG-13)
24
Cruel Intentions (1999,  R)
25
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
26
Failure to Launch (2006,  PG-13)
27
Full Metal Jacket (1987,  R)
28
Ghost (1990,  R)
29
Hitch (2005,  PG-13)
30
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
31
Jackass - The Movie (2002,  R)
32
Jackass: Number Two (2006,  R)
33
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
34
Legally Blonde (2001,  PG-13)
35
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
36
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
37
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
38
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
39
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
40
Red Eye (2005,  PG-13)
41
Scary Movie (2000,  R)
42
Sixteen Candles (1984,  PG)
43
Steel Magnolias (1989,  PG)
44
Taxi Driver (1976,  R)
45
Team America - World Police (2004,  R)
46
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
47
The Breakfast Club (1985,  R)
48
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
49
The Green Mile (1999,  R)
50
The Italian Job (2003,  PG-13)
51
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
52
Titanic (1997,  PG-13)
53
Wedding Crashers (2005,  R)
54
When Harry Met Sally (1989,  R)
55
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
56
You've Got Mail (1998,  PG)
57
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
58
Anna and the King (2000,  PG-13)
59
The Heartbreak Kid (2007,  R)
60
Good Luck Chuck (2007,  R)
61
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
62
Knocked Up (2007,  R)
63
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
64
Madonna - Truth or Dare (1991,  R)
65
View from the Top (2003,  PG-13)
66
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
67
The Sweetest Thing (2002,  R)
68
Boat Trip (2003,  R)
69
There's Something About Mary (1998,  R)
70
Liar Liar (1997,  PG-13)
71
Little Buddha (1994,  PG)
72
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
73
Stepmom (1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments