My Favorite Movies


  fb1055825782's Rating My Rating
1
30 Days of Night (2007,  R)
2
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
3
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
4
Air Force One (1997,  R)
5
Akira (1988,  R)
6
Amazon Women on the Moon (1987,  R)
7
American Beauty (1999,  R)
8
American History X (1998,  R)
9
The Animatrix (2003,  Unrated)
10
Apt Pupil (1998,  R)
11
Army of Darkness (1993,  R)
12
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
13
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
14
Back to the Future (1985,  PG)
15
Back to the Future Part II (1989,  PG)
16
BASEketball (1998,  R)
17
Batman (1989,  PG-13)
18
Batman Returns (1992,  PG-13)
19
Batman Begins (2005,  PG-13)
20
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
21
The Big Lebowski (1998,  R)
22
Big Trouble (2002,  PG-13)
23
Blade (1998,  R)
24
Blazing Saddles (1974,  R)
25
The Blues Brothers (1980,  R)
26
The Boondock Saints (1999,  R)
27
Caddyshack (1980,  R)
28
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) (1996,  R)
29
Casablanca (1943,  PG)
30
Clerks (1994,  R)
31
A Clockwork Orange (1971,  R)
32
Clue (1985,  PG)
33
Coming to America (1988,  R)
34
Constantine (2005,  R)
35
Cube (1998,  R)
36
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
37
Dark City (1998,  R)
38
The Dark Crystal (1982,  PG)
39
The Dark Knight (2008,  PG-13)
40
Day of the Dead (1985,  Unrated)
41
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
42
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
43
District 9 (2009,  R)
44
Dog Soldiers (2002,  R)
45
Donnie Darko (2001,  R)
46
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
47
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
48
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
49
The Emperor's New Groove (2000,  G)
50
The Evil Dead (1981,  NC-17)
51
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
52
Fargo (1996,  R)
53
Feast (2005,  R)
54
The Fifth Element (1997,  PG-13)
55
Fight Club (1999,  R)
56
Four Rooms (1996,  R)
57
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan (,  R)
58
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
59
The Full Monty (1997,  R)
60
G.I. Joe: The Movie (1987,  G)
61
The Game (1997,  R)
62
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
63
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
64
Ginger Snaps (2001,  R)
65
Go (1999,  R)
66
The Godfather (1972,  R)
67
The Goonies (1985,  PG)
68
Grandma's Boy (2006,  R)
69
The Green Mile (1999,  R)
70
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
71
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
72
Half Baked (1998,  R)
73
The Hangover (2009,  R)
74
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
75
Heat (1995,  R)
76
Hellboy (2004,  PG-13)
77
High Fidelity (2000,  R)
78
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
79
The Howling (1981,  R)
80
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
81
Inglourious Basterds (2009,  R)
82
Iron Man (2008,  PG-13)
83
Jaws (1975,  PG)
84
Jurassic Park (1993,  PG-13)
85
The Kentucky Fried Movie (1977,  R)
86
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
87
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
88
King Kong (2005,  PG-13)
89
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007,  PG-13)
90
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
91
Kung Fu Hustle (2005,  R)
92
Labyrinth (1986,  PG)
93
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
94
Lewis Black: Black on Broadway (2004,  Unrated)
95
Little Miss Sunshine (2006,  R)
96
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
97
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
98
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
99
The Lost Boys (1987,  R)
100
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
101
Love Actually (2003,  R)
102
Lucky Number Slevin (2006,  R)
103
Magnolia (1999,  R)
104
The Matrix (1999,  R)
105
Memento (2000,  R)
106
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
107
MirrorMask (2005,  PG)
108
Misery (1990,  R)
109
The Mist (2007,  R)
110
The Money Pit (1986,  PG)
111
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
112
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
113
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
114
Muppets From Space (1999,  G)
115
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
116
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
117
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
118
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
119
The NeverEnding Story (1984,  PG)
120
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
121
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
122
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
123
No Country for Old Men (2007,  R)
124
Noises Off... (1992,  PG-13)
125
Nothing (2003,  Unrated)
126
Nothing But Trouble (1991,  PG-13)
127
Notting Hill (1999,  PG-13)
128
Office Space (1999,  R)
129
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
130
Orgazmo (1998,  NC-17)
131
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
132
Payback (1999,  R)
133
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
134
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
135
Porky's (1982,  R)
136
Primal Fear (1996,  R)
137
The Princess Bride (1987,  PG)
138
Pulp Fiction (1994,  R)
139
Ravenous (1999,  R)
140
Re-Animator (1985,  R)
141
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
142
Requiem for a Dream (2000,  R)
143
Reservoir Dogs (1992,  R)
144
Road to Perdition (2002,  R)
145
Remember the Titans (2000,  PG)
146
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
147
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
148
Run Ronnie Run! (2003,  R)
149
Saw (2004,  R)
150
Secretary (2002,  R)
151
Sgt. Kabukiman N.Y.P.D. (1994,  R)
152
Serial Mom (1994,  R)
153
Seven (Se7en) (1995,  R)
154
Shallow Grave (1995,  R)
155
Shaun of the Dead (2004,  R)
156
The Shawshank Redemption (1994,  R)
157
The Shining (1980,  R)
158
Shoot 'Em Up (2007,  R)
159
Sin City (2005,  R)
160
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
161
Snatch (2001,  R)
162
Smokin' Aces (2007,  R)
163
Spaceballs (1987,  PG)
164
Spider-Man (2002,  PG-13)
165
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
166
Splinter (2008,  R)
167
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
168
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
169
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
170
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
171
Stargate (1994,  PG-13)
172
Stephen King's It (1990,  Unrated)
173
Stripes (1981,  R)
174
Super Troopers (2001,  R)
175
Superbad (2007,  R)
176
Surviving the Game (1994,  R)
177
Swordfish (2001,  R)
178
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
179
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
180
Thank You For Smoking (2006,  R)
181
This Is Spinal Tap (1984,  R)
182
Three Amigos! (1986,  PG)
183
A Time to Kill (1996,  R)
184
Transformers (2007,  PG-13)
185
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
186
Trapped in Paradise (1994,  PG-13)
187
Tromeo and Juliet (1997,  R)
188
Ultimate Avengers: The Movie (2006,  PG-13)
189
Underworld (2003,  R)
190
Underworld: Evolution (2006,  R)
191
The Usual Suspects (1995,  R)
192
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
193
Waiting for Guffman (1996,  R)
194
Watchmen (2009,  R)
195
Wayne's World (1992,  PG-13)
196
Wet Hot American Summer (2001,  R)
197
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
198
X-Men (2000,  PG-13)
199
X2 (2003,  PG-13)
200
Young Frankenstein (1974,  PG)
201
9 (2009,  PG-13)
202
2012 (2009,  PG-13)
203
Adventures of Power (2009,  PG-13)
204
Alice in Wonderland (2010,  Unrated)
205
All the Boys Love Mandy Lane (2006,  R)
206
Antichrist (2009,  Unrated)
207
Astro Boy (AstroBoy) (2009,  PG)
208
Avatar (2009,  PG-13)
209
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans (2009,  R)
210
Bedtime Stories (2008,  PG)
211
Big Fan (2009,  R)
212
Bitch Slap (2010,  R)
213
Blindness (2008,  R)
214
The Book of Eli (2010,  Unrated)
215
The Boondock Saints II: All Saints Day (2009,  R)
216
The Box (2009,  PG-13)
217
Brooklyn's Finest (2010,  R)
218
The Cabin in the Woods (2011,  Unrated)
219
Carriers (2009,  PG-13)
220
Case 39 (2010,  R)
221
Disney's A Christmas Carol (2009,  PG)
222
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010,  Unrated)
223
Clash of the Titans (2010,  Unrated)
224
Clock Tower (2010,  Unrated)
225
Cloudy With a Chance of Meatballs (2009,  PG)
226
The Collector (2009,  R)
227
Conan (2011,  Unrated)
228
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
229
The Crazies (2010,  Unrated)
230
Crazy on the Outside (2010,  PG-13)
231
Dark Country (2009,  R)
232
Date Night (2010,  PG)
233
Daybreakers (2010,  Unrated)
234
Dead of Night (2009,  Unrated)
235
Dead Snow (Død snø) (2009,  Unrated)
236
Defendor (2009,  Unrated)
237
Despicable Me (2010,  Unrated)
238
The Devil's Tomb (2009,  R)
239
Did You Hear About the Morgans? (2009,  PG-13)
240
Doghouse (2009,  Unrated)
241
Dragonball Evolution (2009,  PG)
242
Eden Log (2007,  R)
243
Edge of Darkness (2010,  PG)
244
The Expendables (2010,  Unrated)
245
Extract (2009,  R)
246
Fame (2009,  PG)
247
The Final Destination (2009,  R)
248
The First Avenger: Captain America (2011,  Unrated)
249
The Fourth Kind (2009,  PG-13)
250
From Paris with Love (2010,  PG)
251
Gamer (2009,  R)
252
The Green Hornet (2010,  Unrated)
253
Green Lantern: First Flight (2009,  PG-13)
254
H2: Halloween II (2009,  R)
255
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
256
The Hobbit (2011,  Unrated)
257
The House of the Devil (2009,  R)
258
Humpday (2009,  R)
259
The Hurt Locker (2009,  R)
260
I Hope They Serve Beer in Hell (2009,  R)
261
I Love You Phillip Morris (2010,  Unrated)
262
I Sell the Dead (2008,  Unrated)
263
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
264
Igor (2008,  PG)
265
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009,  PG-13)
266
Inception (2010,  PG)
267
The Informers (2009,  R)
268
Inkheart (2009,  PG)
269
Iron Man 2 (2010,  Unrated)
270
It's Alive (2008,  R)
271
Jennifer's Body (2009,  R)
272
Jonah Hex (2010,  Unrated)
273
Jurassic Park IV (,  Unrated)
274
Kick-Ass (2010,  PG)
275
Laid to Rest (2009,  R)
276
The Last Airbender (2010,  Unrated)
277
Law Abiding Citizen (2009,  R)
278
Leaves of Grass (2009,  R)
279
Legion (2010,  Unrated)
280
The Lovely Bones (2009,  PG-13)
281
Machete (2010,  Unrated)
282
Mary and Max (2009,  Unrated)
283
The Men Who Stare at Goats (2009,  R)
284
The Ministers (2009,  R)
285
Miracle at St. Anna (2008,  R)
286
Monsters vs. Aliens (2009,  PG)
287
Moon (2009,  R)
288
Night of the Demons (2010,  Unrated)
289
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
290
A Nightmare on Elm Street (2010,  Unrated)
291
Ninja Assassin (2009,  R)
292
Ong Bak 2 (2009,  R)
293
Oobermind (,  Unrated)
294
Orphan (2009,  R)
295
Pandorum (2009,  R)
296
Paranormal Activity (2009,  R)
297
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (2010,  Unrated)
298
A Perfect Getaway (2009,  R)
299
Piranha 3-D (2010,  Unrated)
300
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009,  R)
301
Plague Town (2008,  Unrated)
302
Planet 51 (2009,  PG)
303
Pontypool (2009,  PG)
304
Pride and Glory (2008,  R)
305
Prince of Persia: Sands of Time (2010,  Unrated)
306
The Princess and the Frog (2009,  G)
307
Public Enemies (2009,  R)
308
Race to Witch Mountain (2009,  PG)
309
Red Sonja (2010,  Unrated)
310
The Road (2009,  R)
311
The Rocker (2008,  PG-13)
312
Saw VI (2009,  R)
313
A Serious Man (2009,  R)
314
Seven Pounds (2008,  PG-13)
315
Sherlock Holmes (2009,  PG-13)
316
The Shortcut (2009,  PG-13)
317
Shutter Island (2010,  Unrated)
318
Sin City 2 (2011,  Unrated)
319
The Slammin' Salmon (2009,  R)
320
The Smurfs (2011,  Unrated)
321
Solomon Kane (2009,  Unrated)
322
Son of Rambow (2007,  PG-13)
323
Sorority Row (2009,  R)
324
Spider-Man 4 (2011,  Unrated)
325
Splice (2010,  Unrated)
326
The Stepfather (2009,  PG-13)
327
Superman: Man of Steel (2011,  Unrated)
328
Surrogates (2009,  PG-13)
329
Survival of the Dead (2009,  Unrated)
330
Taking Woodstock (2009,  R)
331
Tekken (2009,  Unrated)
332
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
333
Terra (Battle For Terra) (2009,  PG)
334
Thor (2011,  Unrated)
335
Tormented (2009,  R)
336
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
337
Train (2008,  R)
338
Transylmania (2009,  R)
339
Tron Legacy (2010,  Unrated)
340
Tyrannosaurus Rex (2011,  Unrated)
341
The Uninvited (2009,  PG-13)
342
Unthinkable (2010,  Unrated)
343
Up in the Air (2009,  R)
344
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009,  PG-13)
345
Watch Out (2008,  Unrated)
346
Where the Wild Things Are (2009,  PG)
347
Whip It (2009,  PG-13)
348
Whiteout (2009,  R)
349
The Witchblade (2009,  Unrated)
350
The Wolfman (2010,  Unrated)
351
Wonder Woman (2009,  Unrated)
352
Yes Man (2008,  PG-13)
353
Zombieland (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments