My Favorite Movies


  fb1057564778's Rating My Rating
1
9 songs (2005,  Unrated)
2
Angels & Demons (2009,  PG-13)
3
Paris Je T'aime (2007,  R)
4
In Bruges (2008,  R)
5
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
6
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
The Departed (2006,  R)
11
The Godfather (1972,  R)
12
The Notebook (2004,  PG-13)
13
The Shawshank Redemption (1994,  R)
14
Final Destination 2 (2003,  R)
15
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
16
The Matrix (1999,  R)
17
Love Actually (2003,  R)
18
About a Boy (2002,  PG-13)
19
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
20
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
21
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
22
300 (2007,  R)
23
You've Got Mail (1998,  PG)
24
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
25
Little Miss Sunshine (2006,  R)
26
WALL-E (2008,  G)
27
Iron Man (2008,  PG-13)
28
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
29
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
30
Someone Like You (2001,  PG-13)
31
Big Fish (2003,  PG-13)
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
33
Twilight (2008,  PG-13)
34
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
35
History of the World -- Part I (1981,  R)
36
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
37
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
38
Office Space (1999,  R)
39
Liar Liar (1997,  PG-13)
40
The Usual Suspects (1995,  R)
41
Be Cool (2005,  PG-13)
42
Heat (1995,  R)
43
The Untouchables (1987,  R)
44
Eurotrip (2003,  R)
45
Notting Hill (1999,  PG-13)
46
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
47
Identity (2003,  R)
48
A Sound of Thunder (2005,  PG-13)
49
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
50
The Game (1997,  R)
51
The Illusionist (2006,  PG-13)
52
Secret Window (2004,  PG-13)
53
Lucky Number Slevin (2006,  R)
54
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
55
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
56
The Black Dahlia (2006,  R)
57
The Devil's Advocate (1997,  R)
58
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
59
While You Were Sleeping (1995,  PG)
60
The Lake House (2006,  PG)
61
Roman Holiday (1953,  Unrated)
62
The Holiday (2006,  PG-13)
63
Holiday Inn (1942,  Unrated)
64
Cruel Intentions (1999,  R)
65
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
66
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
67
Syriana (2005,  R)
68
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
69
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
70
Waitress (2007,  PG-13)
71
Troy (2004,  R)
72
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
73
Full Metal Jacket (1987,  R)
74
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
75
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
76
Gladiator (2000,  R)
77
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
78
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
79
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
80
A Guy Thing (2003,  PG-13)
81
Schindler's List (1993,  R)
82
American Beauty (1999,  R)
83
All About Eve (1950,  Unrated)
84
Singin' in the Rain (1952,  G)
85
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
86
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
87
The Prestige (2006,  PG-13)
88
Sin City (2005,  R)
89
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
90
Fargo (1996,  R)
91
The Big Lebowski (1998,  R)
92
Ratatouille (2007,  G)
93
Woman on Top (2000,  R)
94
No Reservations (2007,  PG)
95
Groundhog Day (1993,  PG)
96
Children of Men (2006,  R)
97
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
98
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
99
Mystic River (2003,  R)
100
Independence Day (1996,  PG-13)
101
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
102
The Passion of the Christ (2004,  R)
103
Men in Black (1997,  PG-13)
104
Twister (1996,  PG-13)
105
Cast Away (2000,  PG-13)
106
The Mummy (1999,  PG-13)
107
The Golden Compass (2007,  PG-13)
108
Minority Report (2002,  PG-13)
109
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
110
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
111
I, Robot (2004,  PG-13)
112
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
113
The Aviator (2004,  PG-13)
114
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
115
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
116
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
117
Shakespeare in Love (1998,  R)
118
The Insider (1999,  R)
119
Van Helsing (2004,  PG-13)
120
American Gangster (2007,  R)
121
Erin Brockovich (2000,  R)
122
The Village (2004,  PG-13)
123
The Gathering Storm (2002,  Unrated)
124
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
125
Enemy of the State (1998,  R)
126
Out of Africa (1985,  PG)
127
Dead Poets Society (1989,  PG)
128
Get Smart (2008,  PG-13)
129
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
130
Good Will Hunting (1997,  R)
131
Philadelphia (1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments