My Favorite Movies


  fb1057572438's Rating My Rating
1
All About Eve (1950,  Unrated)
All About Eve
My favorite movie of all-time! The acting, script, plot, everything is top notched. "Fasten your seatbelts! It's going to be a bumpy ride!"
2
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
3
Peyton Place (1957,  Unrated)
4
Rebecca (1940,  Unrated)
5
Everyone Says I Love You (1996,  R)
6
Hamlet (1948,  Unrated)
7
Strangers on a Train (1951,  PG)
8
Topkapi (1964,  Unrated)
9
Topper (1937,  G)
10
Blithe Spirit (1945,  Unrated)
11
Dinner at Eight (1933,  Unrated)
12
Sleuth (1972,  PG)
13
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
14
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
15
The Boys in the Band (1970,  R)
16
West Side Story (1961,  Unrated)
17
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
18
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
20
Fargo (1996,  R)
21
Mrs. Miniver (1942,  Unrated)
22
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
23
Julia (1987,  PG)
24
Happy Birthday to Me (1981,  R)
25
Romeo and Juliet (1936,  Unrated)
26
Rear Window (1954,  PG)
27
Deconstructing Harry (1997,  R)
28
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
29
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
30
The Women (1939,  Unrated)
31
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
32
The African Queen (1951,  Unrated)
33
Network (1976,  R)
34
Notorious (1946,  Unrated)
35
Casablanca (1943,  PG)
36
Shakespeare in Love (1998,  R)
37
Unbreakable (2000,  PG-13)
38
Sweet Bird of Youth (1962,  Unrated)
39
Laura (1944,  Unrated)
40
Mystic River (2003,  R)
41
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
42
Richard III (1956,  Unrated)
43
Double Indemnity (1944,  Unrated)
44
Gone With the Wind (1939,  G)
45
The Wizard of Oz (1939,  G)
46
Gaslight (1944,  Unrated)
47
Pride and Prejudice (1940,  Unrated)
48
American Beauty (1999,  R)
49
Family Plot (1976,  PG)
50
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
51
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
52
Match Point (2005,  R)
53
The English Patient (1996,  R)
54
Othello (1965,  Unrated)
55
Spellbound (1945,  Unrated)
56
William Shakespeare's Julius Caesar (1953,  Unrated)
57
The Little Foxes (1941,  Unrated)
58
49th Parallel (The Invaders) (1941,  Unrated)
59
Brief Encounter (1945,  Unrated)
60
Charade (1963,  G)
61
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
62
The Ladykillers (1955,  Unrated)
63
The 39 Steps (1935,  PG)
64
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
65
The Lavender Hill Mob (1951,  Unrated)
66
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (1946,  Unrated)
67
Harvey (1951,  Unrated)
68
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
69
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
70
The China Syndrome (1979,  PG)
71
My Fair Lady (1964,  G)
72
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
73
Key Largo (1948,  Unrated)
74
The Hours (2002,  PG-13)
75
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
76
It Happened One Night (1934,  Unrated)
77
Stalag 17 (1953,  Unrated)
78
North by Northwest (1959,  Unrated)
79
Mr. Deeds Goes to Town (1936,  Unrated)
80
The Constant Gardener (2005,  R)
81
The Third Man (1949,  Unrated)
82
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
83
Citizen Kane (1941,  PG)
84
California Suite (1978,  PG)
85
Foreign Correspondent (1940,  Unrated)
86
The Notorious Landlady (1962,  Unrated)
87
Midnight Lace (1960,  R)
88
Death on the Nile (1978,  PG)
89
Mrs. Parkington (1944,  Unrated)
90
Murder by Death (1976,  PG)
91
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
92
Goodbye, Mr. Chips (1939,  Unrated)
93
That Darn Cat! (1965,  G)
94
Psycho (1960,  R)
95
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
96
The Postman Always Rings Twice (1946,  Unrated)
97
Tiger Bay (1959,  Unrated)
98
Vertigo (1958,  PG)
99
Loverboy (1989,  PG-13)
100
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
101
Shadows and Fog (1992,  PG-13)
102
Hobson's Choice (1954,  Unrated)
103
Good Neighbor Sam (1964,  Unrated)
104
Final Destination (2000,  R)
105
Under the Yum Yum Tree (1963,  Unrated)
106
Larceny, Inc. (1942,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments