My Favorite Movies


  fb1062905990's Rating My Rating
1
The Dreamers (2004,  NC-17)
2
Son Frere (2004,  Unrated)
3
Young Adam (2004,  R)
4
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) (2003,  R)
5
Krajobraz po bitwie (Landscape After Battle) (1978,  Unrated)
6
DarkBlueAlmostBlack (Azuloscurocasinegro) (Dark Blue Almost Black) (2007,  Unrated)
7
Les Amants reguliers (Regular Lovers) (2005,  Unrated)
8
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
9
Taxi Driver (1976,  R)
10
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
11
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
12
Big Fish (2003,  PG-13)
13
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
15
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
16
Paris Je T'aime (2007,  R)
17
Mystic River (2003,  R)
18
Persepolis (2007,  PG-13)
19
La Haine (Hate) (1996,  R)
20
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
21
Hair (1979,  PG)
22
Night Wind (Vent de la nuit, Le) (1999,  Unrated)
23
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
24
The Birch Wood (Brzezina) (1970,  Unrated)
25
Emergency Kisses (Les Baisers De Secours) (1989,  Unrated)
26
La Belle Personne (The Beautiful Person) (2008,  Unrated)
27
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
28
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
29
Bitter Moon (1992,  R)
30
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
31
My Way Home (1965,  Unrated)
32
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
33
Dancer in the Dark (2000,  R)
34
Dogville (2003,  R)
35
Pi (1998,  R)
36
Vanilla Sky (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments