My Favorite Movies


  fb1064318466's Rating My Rating
1
Flightplan (2005,  PG-13)
2
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
3
The Invisible (2007,  PG-13)
4
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
5
Little Miss Sunshine (2006,  R)
6
Good Luck Chuck (2007,  R)
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
8
Sydney White (2007,  PG-13)
Sydney White
I just watched this movie and I loved it! Amanda Bynes is hilarious and she can act! After watching the movie and the deleted scenes I was mad because the deleted scenes shouldn't have been cut in my opinion but they said they wanted to move it along like 2 minutes would slow the story down. But overall this is a really good movie!
9
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Loved it! It was too short and when the ending did come I didn't expect it too. Needed to be longer but over all I loved it!
10
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
This was a really good movie and well played. But you have to watch it for yourself! Don't get scared off by the other losers. See and rate it for yourself!
11
I Know Who Killed Me (2007,  R)
12
Redrum (2007,  R)
Redrum
I rather enjoyed this movie, despite what other close-minded individuals say. People discovering their love life can be spiced up through killing people that "deserve" it is hilarious!
13
Transformers (2007,  PG-13)
14
Bloodrayne (2006,  R)
15
Wild Hogs (2007,  PG-13)
16
Vacancy (2007,  R)
17
Underworld (2003,  R)
18
Underworld: Evolution (2006,  R)
19
Zodiac (2007,  R)
20
Isolation (2006,  Unrated)
21
Last Holiday (2006,  PG-13)
22
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
23
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
24
Smiley Face (2007,  R)
25
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
26
Brokeback Mountain (2005,  R)
27
Cruel Intentions (1999,  R)
28
Final Destination (2000,  R)
29
Final Destination 2 (2003,  R)
30
Final Destination 3 (2006,  R)
31
Four Brothers (2005,  R)
32
Freaky Friday (2003,  PG)
33
Girl, Interrupted (1999,  R)
34
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
35
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
38
Honey (2003,  PG-13)
39
I, Robot (2004,  PG-13)
40
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
41
Legally Blonde (2001,  PG-13)
42
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
43
Red Eye (2005,  PG-13)
44
Resident Evil (2002,  R)
45
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
46
Scary Movie (2000,  R)
47
Scary Movie 2 (2001,  R)
48
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
49
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
50
School of Rock (2003,  PG-13)
51
Scream (1996,  R)
52
Serendipity (2001,  PG-13)
53
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
54
Silent Hill (2006,  R)
55
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
56
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
57
The Grudge (2004,  PG-13)
58
The Pacifier (2005,  PG)
59
Van Helsing (2004,  PG-13)
60
Hairspray (2007,  PG)
61
Employee of the Month (2006,  PG-13)
62
BloodRayne II: Deliverance (2007,  R)
63
The Family Stone (2005,  PG-13)
64
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
65
Eurotrip (2003,  R)
66
Into the Blue (2005,  PG-13)
67
The Craft (1996,  R)
68
House of Wax (2005,  R)
69
Gothika (2003,  R)
70
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
71
Garfield - The Movie (2004,  PG)
72
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
73
My Fellow Americans (1996,  PG-13)
74
Antitrust (2001,  PG-13)
75
Catwoman (2004,  PG-13)
76
Addams Family Values (1993,  PG-13)
77
The Addams Family (1991,  PG-13)
78
Addams Family Reunion (1999,  PG)
79
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
80
Jawbreaker (1999,  R)
81
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
82
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
83
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
84
Ultraviolet (2006,  PG-13)
85
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
86
Yu Yu Hakusho: The Movie - Poltergeist Report (1994,  PG-13)
87
Over the Hedge (2006,  PG)
88
X-Men (2000,  PG-13)
89
X2 (2003,  PG-13)
90
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
91
50 First Dates (2004,  PG-13)
92
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
93
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
94
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
95
In Her Shoes (2005,  PG-13)
96
She's the Man (2006,  PG-13)
97
Georgia Rule (2007,  R)
98
The Far Side of Jericho (2006,  Unrated)
99
Misery (1990,  R)
100
The Game Plan (2007,  PG)
101
White Chicks (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments