My Favorite Movies
| fb1066880890's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 2 |
Me Myself I (La Chance de ma vie) (2000, R) |
|
| 3 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 4 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 5 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 6 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 7 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 8 |
88 Minutes (2008, R) |
|
| 9 |
My Life (1993, PG-13) |
|
| 10 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 11 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 12 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 13 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 14 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 15 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
| 16 |
Enough (2002, PG-13) |
|
| 17 |
Mad Love (1995, PG-13) |
|
| 18 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 19 |
Scream 3 (2000, R) |
|
| 20 |
Scream 2 (1997, R) |
|
| 21 |
Scream (1996, R) |
|
| 22 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 23 |
Heartbreakers (2001, PG-13) |
|
| 24 |
I Still Know What You Did Last Summer (1998, R) |
|
| 25 |
Babel (2006, R) |
|
| 26 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 27 |
Famiy Plan (2005, Unrated) |
|
| 28 |
American Pie (1999, R) |
|
| 29 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 30 |
Easy (2004, R) |
|
| 31 |
Little Children (2006, R) |
|
| 32 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 33 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 34 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 35 |
Sherrybaby (2006, R) |
|
| 36 |
Friends With Money (2006, R) |
|
| 37 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 38 |
Anywhere But Here (2000, PG-13) |
|
| 39 |
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006, PG) |
|
| 40 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 41 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 42 |
My Life Without Me (2003, R) |
|
| 43 |
World Trade Center (2006, PG-13) |
|
| 44 |
United 93 (2006, R) |
|
| 45 |
The Syrian Bride (2005, Unrated) |
|
| 46 |
1408 (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 48 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 49 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 50 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 51 |
The Departed (2006, R) |
|
| 52 |
Identity (2003, R) |
|
| 53 |
8 Women (8 Femmes) (2002, R) |
|
| 54 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 55 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 56 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 57 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 58 |
Dude, Where's My Car? (2000, PG-13) |
|
| 59 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 60 |
The Guru (2002, R) |
|
| 61 |
Rumor Has It (2005, PG-13) |
|
| 62 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 63 |
The Banger Sisters (2002, R) |
|
| 64 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 65 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 66 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 67 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 68 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 69 |
Laurel Canyon (2003, R) |
|
| 70 |
Volver (2006, R) |
|
| 71 |
The Man in the Iron Mask (1998, PG-13) |
|
| 72 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 73 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 74 |
Prozac Nation (2005, R) |
|
| 75 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 76 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 77 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 78 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 79 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 80 |
Joshua (Joshua: The Devil's Child) (2007, R) |
|
| 81 |
Ahava Columbianit (Columbian Love) (2004, Unrated) |
|
| 82 |
What Happens in Vegas (2008, PG-13) |
|
| 83 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
| 84 |
Why I Wore Lipstick to My Mastectomy (2006, Unrated) |
|
| 85 |
The Heartbreak Kid (2007, R) |
|
| 86 |
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006, R) |
|
| 87 |
Shattered (Butterfly on a Wheel) (2007, R) |
|
| 88 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 89 |
The Nanny Diaries (2007, PG-13) |
|
| 90 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
| 91 |
I Could Never Be Your Woman (2007, PG-13) |
|
| 92 |
Dirty Love (2005, R) |
|
| 93 |
Georgia Rule (2007, R) |
|
| 94 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 95 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 96 |
Partition (2007, R) |
|
| 97 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 98 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 99 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 100 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 101 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 102 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 103 |
Saw IV (2007, R) |
|
| 104 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 105 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 106 |
Lost in Plainview (Moving Too Fast) (Movin' Too Fast) (2007, Unrated) |
|
| 107 |
The Hitcher (2007, R) |
|
| 108 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 109 |
Volcano (1997, PG-13) |
|
| 110 |
Waterworld (1995, PG-13) |
|
| 111 |
Grease (1978, PG) |
|
| 112 |
Billboard Dad (1998, G) |
|
| 113 |
Spice World (1998, PG) |
|
| 114 |
You Don't Mess with the Zohan (2008, PG-13) |
|
| 115 |
While She Was Out (2008, R) |
|
| 116 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 117 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 118 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 119 |
Transsiberian (2008, R) |
|
| 120 |
Marley & Me (2008, PG) |
|
| 121 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 122 |
Godsend (2003, PG-13) |
|
| 123 |
Vacancy (2007, R) |
|
| 124 |
My Sister's Keeper (2009, PG-13) |
|
| 125 |
Orphan (2009, R) |
|
| 126 |
Very Bad Things (1998, R) |
|
| 127 |
2012 (2009, PG-13) |






























































































































