Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1067465752's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
The Godfather, Part II (1974,  R)
3
The Godfather, Part III (1990,  R)
4
Sin City (2005,  R)
5
Reservoir Dogs (,  R)
6
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
7
Dogma (1999,  R)
8
Crash (2004,  R)
9
Crash (1996,  NC-17)
10
Elizabeth (1998,  R)
11
Johnny Cool (1963,  Unrated)
12
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) (2003,  R)
13
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
14
Scarface (1932,  PG)
15
Scarface (1983,  R)
16
Once Upon a Time in America (1984,  R)
17
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
18
The Ninth Gate (1999,  R)
19
Rosemary's Baby (1968,  R)
20
Roman Holiday (1953,  Unrated)
21
Clerks (1994,  R)
22
Con Air (1997,  R)
23
Cry Baby (1990,  PG-13)
24
Dead Poets Society (1989,  PG)
25
Fargo (1996,  R)
26
Fight Club (1999,  R)
27
Four Brothers (2005,  R)
28
Friday (1995,  R)
29
Friday After Next (2002,  R)
30
Girl, Interrupted (1999,  R)
31
GoodFellas (1990,  R)
32
Grandma's Boy (2006,  R)
33
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
34
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
35
High Fidelity (2000,  R)
36
Interview with the Vampire (1994,  R)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
38
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
39
Labyrinth (1986,  PG)
40
Mallrats (1995,  R)
41
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
42
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
43
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
44
Notting Hill (1999,  PG-13)
45
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
46
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
47
Pitch Black (2000,  R)
48
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
49
Pulp Fiction (1994,  R)
50
Rent (2005,  PG-13)
51
Serendipity (2001,  PG-13)
52
Signs (2002,  PG-13)
53
Sixteen Candles (1984,  PG)
54
Spaceballs (1987,  PG)
55
Super Troopers (2001,  R)
56
Taxi Driver (1976,  R)
57
The Big Lebowski (1998,  R)
58
The Departed (2006,  R)
59
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956,  Unrated)
60
Cache (Hidden) (2005,  R)
61
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
62
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
63
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
64
V for Vendetta (2006,  R)
65
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
66
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
67
200 Cigarettes (1999,  R)
68
Per un Pugno di Dollari (A Fistful of Dollars) (1964,  R)
69
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
70
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
71
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
72
Pay It Forward (2000,  PG-13)
73
Frankenweenie (1984,  PG)
74
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
75
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
76
Cube (1998,  R)
77
All About the Benjamins (2002,  R)
78
Gone in 60 Seconds (1974,  PG)
79
Tombstone (1993,  R)
80
Trainspotting (1996,  R)
81
The Prime Gig (2000,  R)
82
Swimming with Sharks (1994,  R)
83
Heavy Metal (1981,  R)
84
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
85
The Fifth Element (1997,  PG-13)
86
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
87
Aeon Flux (2005,  PG-13)
88
Kundun (1997,  PG-13)
89
Tapeheads (1988,  R)
90
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
91
The Jacket (2005,  R)
92
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
93
300 (2007,  R)
94
Vincent (1982,  G)
95
Donnie Darko (2001,  R)
96
The Wonderful Ice Cream Suit (1998,  PG)
97
The Shawshank Redemption (1994,  R)
98
Wedding Crashers (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments