My Favorite Movies
| fb1068325190's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Birdy (1984, R) |
|
| 2 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 3 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 4 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 5 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 6 |
La Vie en Rose (La Mome) (2007, PG-13) |
|
| 7 |
The Chorus (Les Choristes) (2005, PG-13) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 9 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 10 |
Le Maître de Musique (The Music Teacher) (1989, PG) |
|
| 11 |
The Red Violin (1999, R) |
|
| 12 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 13 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 14 |
Italiensk for Begyndere (Italian for Beginners) (2001, R) |
|
| 15 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 16 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 17 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 18 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 19 |
Noodle (2007, Unrated) |
|
| 20 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 21 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 22 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 23 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 24 |
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999, R) |
|
| 25 |
Dead Poets Society (1989, PG) |

























