You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Some Faves
by
alisha
wish list
by
milly
movies I own
by
Amy
Oscar Winners: Best Original Screenplay
by
Christopher
Academy Awards
by
giovanny
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
David
fb1068401669's Rating
My Rating
1
American Beauty
(1999, R)
2
K-PAX
(2001, PG-13)
3
Iron Man
(2008, PG-13)
4
There Will Be Blood
(2007, R)
5
Bickford Shmeckler's Cool Ideas
(2006, Unrated)
6
V for Vendetta
(2006, R)
7
Blade Runner
(1982, R)
8
Juno
(2007, PG-13)
9
Gangs of New York
(2002, R)
10
Pitch Black
(2000, R)
11
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
12
The Thing
(1982, R)
13
Donnie Darko
(2001, R)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
15
The Graduate
(1967, PG)
16
Wag the Dog
(1997, R)
17
Blazing Saddles
(1974, R)
18
The Dark Knight
(2008, PG-13)
19
Batman Begins
(2005, PG-13)
20
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
21
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
22
American Psycho
(2000, R)
23
Charlie and the Chocolate Factory
(2005, PG)
24
Clerks
(1994, R)
25
Clerks II
(2006, R)
26
Dazed and Confused
(1993, R)
27
Dead Poets Society
(1989, PG)
28
Equilibrium
(2002, R)
29
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
30
Garden State
(2004, R)
31
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
32
Jurassic Park
(1993, PG-13)
33
Kung Fu Hustle
(2005, R)
34
Little Miss Sunshine
(2006, R)
35
Little Nicky
(2000, PG-13)
36
Lord of War
(2005, R)
37
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
38
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(1981, PG)
39
Saw
(2004, R)
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
41
The Big Lebowski
(1998, R)
42
The Illusionist
(2006, PG-13)
43
As Good As It Gets
(1997, PG-13)
Comments (0)
Post a comment
Recent Comments