My Favorite Movies


  fb1071327426's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
The Matrix (1999,  R)
5
The Matrix Reloaded (2003,  R)
6
The Matrix Revolutions (2003,  R)
7
A Christmas Story (1983,  PG)
8
City of Angels (1998,  PG-13)
City of Angels
Nicolas Cage does well with his "angelic" character. Meg Ryan is wonderful and beautiful as always. The storyline is a very neat perspective on "things". Definately a theatre watch and part of my DVD collection.
9
Clerks (1994,  R)
10
Clerks II (2006,  R)
11
Dazed and Confused (1993,  R)
12
Detroit Rock City (1999,  R)
Detroit Rock City
I wanna rock and roll all nite and party every day!!!! :)

And I was there with a couple of friends at Copps Colliseum in Hamilton, Ontario for the filming of the concert scenes at the end of the movie!!!

Woohoo!!! :) lol
13
Star Trek: A Captain's Log (William Shatner's Star Trek Memories) (1994,  Unrated)
14
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
15
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
16
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
17
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
18
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
19
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
20
Star Trek Generations (1994,  PG)
21
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
22
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
23
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
24
Star Trek (2009,  PG-13)
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
28
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
29
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
30
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
31
Star Wars: Holiday Special (1978,  Unrated)
32
TekWar: The Movie (1994,  Unrated)
33
TekWar: TekJustice (1994,  Unrated)
34
TekWar: TekLab (1994,  Unrated)
35
TekWar: TekLords (1994,  Unrated)
36
Mind Meld - Secrets Behind the Voyage of a Lifetime (2001,  Unrated)
37
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge
Simply hillarious!!! :) lol
38
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
39
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
Not as true as I would have liked to see to the original comic story but a pretty good movie just the same. As Stan Lee would say "Nuff said". :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments