My Favorite Movies


  fb1071772356's Rating My Rating
1
Baraka (1993,  Unrated)
2
Fantasia (1940,  G)
3
Excalibur (1981,  R)
4
There's Something About Mary (1998,  R)
5
Tommy (1975,  PG)
6
Legend (1985,  PG)
7
Made in Heaven (1987,  PG)
8
Garden State (2004,  R)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
11
Neighbors (1981,  R)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
13
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
14
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
15
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
16
Carnal Knowledge (1971,  R)
17
Grand Canyon (1991,  R)
18
Heavy Metal (1981,  R)
19
The Hours (2002,  PG-13)
20
Schindler's List (1993,  R)
21
Songcatcher (2000,  PG-13)
22
Rain Man (1988,  R)
23
The Lover (L'amant) (1992,  R)
24
Desert Hearts (1986,  R)
25
The Believers (1987,  PG-13)
26
Steel Magnolias (1989,  PG)
27
Vanilla Sky (2001,  R)
28
Monster's Ball (2001,  R)
29
American Beauty (1999,  R)
30
About Schmidt (2002,  R)
31
Trainspotting (1996,  R)
32
Slaughterhouse Five (1972,  R)
33
Name of the Rose (2003,  Unrated)
34
Mission (2000,  Unrated)
35
Pet Sematary (1989,  R)
36
Easy Rider (1969,  R)
37
I Want to Live (1983,  Unrated)
38
I'll Cry Tomorrow (1955,  PG)
39
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
40
Sister Act (1992,  PG)
41
Thelma & Louise (1991,  R)
42
Still of the Night (1982,  PG)
43
'Night Mother (1986,  PG-13)
44
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
45
Terms of Endearment (1983,  PG)
46
High Art (1998,  R)
47
Boys on the Side (1995,  R)
48
Boys Don't Cry (1999,  R)
49
Awakenings (1990,  PG-13)
50
Good Will Hunting (1997,  R)
51
Wayne's World (1992,  PG-13)
52
A Clockwork Orange (1971,  R)
53
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
54
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
55
Rosemary's Baby (1968,  R)
56
American Pop (1981,  R)
57
Orlando (1992,  PG-13)
58
Ordinary People (1980,  R)
59
Jacob's Ladder (1990,  R)
60
Waking Life (2001,  R)
61
Leaving Las Vegas (1995,  R)
62
Sophie's Choice (1982,  R)
63
Dolores Claiborne (1995,  R)
64
My Life (1993,  PG-13)
65
Magnolia (1999,  R)
66
Even Cowgirls Get the Blues (1994,  R)
67
Boogie Nights (1997,  R)
68
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
69
Adaptation (2002,  R)
70
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
71
The Hunger (1983,  R)
72
Philadelphia (1993,  PG-13)
73
Running With Scissors (2006,  R)
74
Amargosa (2006,  Unrated)
75
Into the Wild (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments