| |
fb1072839240's Rating |
My Rating |
| 1 |
Classic film. Instantly.
|
|
| 2 |
|
|
| 3 |
300
(2007, R)
|
|
| 4 |
A love story again by Adam Sandler. Won't be disappointed.
|
|
| 5 |
|
|
| 6 |
|
|
| 7 |
|
|
| 8 |
|
|
| 9 |
|
|
| 10 |
An orginal comedy by Jim Carrey. Always a great film to watch over and over again.
|
|
| 11 |
|
|
| 12 |
|
|
| 13 |
A great teenager film. One of the few that were able to be an orginal idea. A great cast.
|
|
| 14 |
|
|
| 15 |
|
|
| 16 |
|
|
| 17 |
|
|
| 18 |
|
|
| 19 |
|
|
| 20 |
Batman
(1989, PG-13)
|
|
| 21 |
|
|
| 22 |
|
|
| 23 |
|
|
| 24 |
|
|
| 25 |
|
|
| 26 |
|
|
| 27 |
|
|
| 28 |
|
|
| 29 |
|
|
| 30 |
|
|
| 31 |
|
|
| 32 |
|
|
| 33 |
|
|
| 34 |
|
|
| 35 |
|
|
| 36 |
|
|
| 37 |
Blow
(2001, R)
|
|
| 38 |
Instant classic Mel Gibson brought to screen of William Wallace.
|
|
| 39 |
A popular film made by Jim Carrey and almost the perfect role for him.
|
|
| 40 |
|
|
| 41 |
|
|
| 42 |
|
|
| 43 |
|
|
| 44 |
|
|
| 45 |
An interesting re-make by Tim Burton. But still a thumbs up.
|
|
| 46 |
|
|
| 47 |
|
|
| 48 |
|
|
| 49 |
|
|
| 50 |
|
|
| 51 |
Click
(2006, PG-13)
|
|
| 52 |
|
|
| 53 |
|
|
| 54 |
|
|
| 55 |
|
|
| 56 |
|
|
| 57 |
|
|
| 58 |
|
|
| 59 |
|
|
| 60 |
|
|
| 61 |
|
|
| 62 |
|
|
| 63 |
|
|
| 64 |
|
|
| 65 |
One Jake G. best films. A Confusing film if you don't pay attention.
|
|
| 66 |
|
|
| 67 |
A classic film by Stephen S. Never needs to be re-made.
|
|
| 68 |
|
|
| 69 |
|
|
| 70 |
|
|
| 71 |
|
|
| 72 |
|
|
| 73 |
|
|
| 74 |
|
|
| 75 |
|
|
| 76 |
|
|
| 77 |
|
|
| 78 |
|
|
| 79 |
Pixar & Disney has great teamwork. Made an interesting story that's never been done before.
|
|
| 80 |
|
|
| 81 |
|
|
| 82 |
|
|
| 83 |
|
|
| 84 |
|
|
| 85 |
|
|
| 86 |
A great film to be in awed by. Very dramatic yet very gory.
|
|
| 87 |
|
|
| 88 |
|
|
| 89 |
|
|
| 90 |
|
|
| 91 |
|
|
| 92 |
|
|
| 93 |
|
|
| 94 |
|
|
| 95 |
|
|
| 96 |
|
|
| 97 |
Hitch
(2005, PG-13)
Will Smith & Kevin James, a great compatibility. They never disappoint.
|
|
| 98 |
|
|
| 99 |
Hook
(1991, PG)
|
|
| 100 |
|
|
| 101 |
|
|
| 102 |
|
|
| 103 |
|
|
| 104 |
|
|
| 105 |
|
|
| 106 |
|
|
| 107 |
|
|
| 108 |
|
|
| 109 |
|
|
| 110 |
|
|
| 111 |
|
|
| 112 |
Jaws
(1975, PG)
|
|
| 113 |
|
|
| 114 |
|
|
| 115 |
Quentin reveals another stunning story and visual through a classic anime novel.
|
|
| 116 |
|
|
| 117 |
|
|
| 118 |
Peter Jackson did yet another 3hr film that was orginally 90 mins. Visually and storyline are 3 thumbs-up.
|
|
| 119 |
|
|
| 120 |
|
|
| 121 |
|
|
| 122 |
|
|
| 123 |
|
|
| 124 |
|
|
| 125 |
|
|
| 126 |
|
|
| 127 |
|
|
| 128 |
|
|
| 129 |
Great Cast, great story, well done.
|
|
| 130 |
|
|
| 131 |
|
|
| 132 |
|
|
| 133 |
|
|
| 134 |
Ben Stiller strikes again in this comedy about welcoming new family members.
|
|
| 135 |
|
|
| 136 |
|
|
| 137 |
|
|
| 138 |
Great husband & wife story about bonding and finding each other again. Even if you have to kill each other.
|
|
| 139 |
|
|
| 140 |
|
|
| 141 |
|
|
| 142 |
A Heist. A Great Cast & Director. Shot all Digitally. A great way to go. Triple thumbs-up.
|
|
| 143 |
|
|
| 144 |
|
|
| 145 |
|
|
| 146 |
|
|
| 147 |
|
|
| 148 |
Disney has pulled off one of the best films of their careers.
|
|
| 149 |
|
|
| 150 |
|
|
| 151 |
|
|
| 152 |
|
|
| 153 |
|
|
| 154 |
|
|
| 155 |
|
|
| 156 |
|
|
| 157 |
|
|
| 158 |
|
|
| 159 |
|
|
| 160 |
|
|
| 161 |
|
|
| 162 |
|
|
| 163 |
Saw
(2004, R)
|
|
| 164 |
The Saw series never seem to fail their audiences. Not because of their goriness. But their plots.
|
|
| 165 |
|
|
| 166 |
|
|
| 167 |
|
|
| 168 |
|
|
| 169 |
Jack Black continue to make films that stick.
|
|
| 170 |
|
|
| 171 |
|
|
| 172 |
|
|
| 173 |
|
|
| 174 |
Signs
(2002, PG-13)
|
|
| 175 |
Shrek
(2001, PG)
|
|
| 176 |
Shrek 2 is a rare sequel of Disney that was able to pull through and still maintained attention from their audiences. Overall a great comedy.
|
|
| 177 |
|
|
| 178 |
|
|
| 179 |
Absolutely perfect to everything in Frank's graphic novel.
|
|
| 180 |
|
|
| 181 |
|
|
| 182 |
Sam Raimi did a good job portraying the story of Peter Park/Spider-man. A not so serious version, but a fun-loving one.
|
|
| 183 |
|
|
| 184 |
|
|
| 185 |
|
|
| 186 |
|
|
| 187 |
|
|
| 188 |
Probably the best out of the 3 prequel. Nothing is like the orginal Star Wars. It made Luke Skywalker look like a wimp.
|
|
| 189 |
|
|
| 190 |
|
|
| 191 |
|
|
| 192 |
|
|
| 193 |
|
|
| 194 |
|
|
| 195 |
|
|
| 196 |
|
|
| 197 |
|
|
| 198 |
|
|
| 199 |
|
|
| 200 |
|
|
| 201 |
|
|
| 202 |
|
|
| 203 |
|
|
| 204 |
|
|
| 205 |
|
|
| 206 |
|
|
| 207 |
|
|
| 208 |
A great Disney film. Yet needed to be taken more seriously like the book.
|
|
| 209 |
|
|
| 210 |
|
|
| 211 |
What the world would look like if the ice age showed up again.
|
|
| 212 |
|
|
| 213 |
|
|
| 214 |
|
|
| 215 |
|
|
| 216 |
|
|
| 217 |
|
|
| 218 |
|
|
| 219 |
|
|
| 220 |
|
|
| 221 |
Pixar & Disney at it again with Incredibles. A great family movie full of superhereos.
|
|
| 222 |
|
|
| 223 |
|
|
| 224 |
|
|
| 225 |
|
|
| 226 |
Could be better than the orginal. Adam Sandler always makes a great film.
|
|
| 227 |
|
|
| 228 |
Carefully imagined that J.R.R Tolkien would be proud enough to give Peter Jackson everything he owns.
|
|
| 229 |
|
|
| 230 |
|
|
| 231 |
Visually stunning and storylines are thumbs-up.
|
|
| 232 |
|
|
| 233 |
|
|
| 234 |
|
|
| 235 |
|
|
| 236 |
|
|
| 237 |
|
|
| 238 |
|
|
| 239 |
|
|
| 240 |
|
|
| 241 |
|
|
| 242 |
|
|
| 243 |
|
|
| 244 |
|
|
| 245 |
|
|
| 246 |
|
|
| 247 |
|
|
| 248 |
|
|
| 249 |
|
|
| 250 |
|
|
| 251 |
|
|
| 252 |
|
|
| 253 |
|
|
| 254 |
|
|
| 255 |
|
|
| 256 |
|
|
| 257 |
The Farrally Brothers never fail their audiences.
|
|
| 258 |
A rare movie that captures a true historic event beautifully.
|
|
| 259 |
|
|
| 260 |
|
|
| 261 |
|
|
| 262 |
|
|
| 263 |
|
|
| 264 |
Troy
(2004, R)
|
|
| 265 |
|
|
| 266 |
|
|
| 267 |
|
|
| 268 |
|
|
| 269 |
|
|
| 270 |
|
|
| 271 |
Stephen Speilsberg could have done a better job.
|
|
| 272 |
|
|
| 273 |
|
|
| 274 |
Owen & Vince has great compatiability. Made a great comedy about crashing the ultimate weddings.
|
|
| 275 |
|
|