My Favorite Movies


  fb1073737479's Rating My Rating
1
Citizen Kane (1941,  PG)
2
Italian for Beginners (,  R)
3
Nordkraft (Angels in Fast Motion) (2005,  Unrated)
4
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
5
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
6
Saturday Night Fever (1977,  PG)
7
Alexander (2004,  R)
8
Troy (2004,  R)
9
Brothers (Brødre) (2004,  R)
10
King's Game (Kongekabale) (2004,  Unrated)
11
Prague (Prag) (2006,  Unrated)
12
36 quai des orfevres (2005,  Unrated)
13
Smilla's Sense of Snow (1997,  R)
14
The House of the Spirits (1994,  R)
15
Heart of Light (1998,  Unrated)
16
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
17
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
18
Arven (The Inheritance) (2004,  Unrated)
19
Grabben i Graven Bredvid (The Guy in the Grave Next Door) (2002,  Unrated)
20
As It Is in Heaven (Så som i himmelen) (2004,  Unrated)
21
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
22
Blinkende Lygter (Flickering Lights) (2000,  Unrated)
23
Villa paranoia (2004,  Unrated)
24
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
25
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
26
The Green Butchers (Grønne slagtere) (2004,  R)
27
Marius and Jeannette (,  Unrated)
28
The Queen (2006,  PG-13)
29
Elizabeth I (,  Unrated)
30
Dancer in the Dark (2000,  R)
31
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
32
Fame (1980,  R)
33
Good Bye, Lenin (2004,  R)
34
Shogun Assassin (1980,  R)
35
Casablanca (1943,  PG)
36
Gone With the Wind (1939,  G)
37
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
38
Zorba the Greek (1964,  Unrated)
39
Exodus (1960,  Unrated)
40
Michael Collins (1996,  R)
41
The Message (1976,  PG)
42
Lion of the Desert (Omar Mukhtar) (1981,  PG)
43
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
44
Triple Agent (2003,  Unrated)
45
Dead Poets Society (1989,  PG)
46
The World According to Garp (1982,  R)
47
Moscow On The Hudson (1984,  R)
48
Patch Adams (1998,  PG-13)
49
About Schmidt (2002,  R)
50
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
51
Calendar Girls (2003,  PG-13)
52
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
53
Elsker dig for evigt (Open Hearts) (2002,  R)
54
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
55
Gandhi (1982,  PG)
56
Oh, Happy Day (2004,  Unrated)
57
Utvandrarna (The Emigrants) (1971,  PG)
58
Nybyggarna (The New Land) (1972,  PG)
59
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987,  PG-13)
60
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
61
Ordet (The Word) (1954,  Unrated)
62
El Misterio Galíndez (The Galíndez File) (2003,  Unrated)
63
Die Another Day (2002,  PG-13)
64
Evita (1997,  PG)
65
The Day of the Jackal (1973,  PG)
66
Small Claims: White Wedding (2005,  Unrated)
67
Kandidaten (The Candidate) (2008,  Unrated)
68
The Lost City (2005,  R)
69
Bobby (2006,  R)
70
Flammen & Citronen (Flame & Citron) (The Flame and the Lemon) (2008,  Unrated)
71
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
72
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
73
Truman (1995,  PG)
74
Marple: At Bertram's Hotel, (Miss Marple: At Bertram's Hotel) (2007,  PG)
75
Word of Honor (2003,  Unrated)
76
Malena (2000,  R)
77
Philadelphia (1993,  PG-13)
78
Dante's Peak (1997,  PG-13)
79
Blood Diamond (2006,  R)
80
The Hunted (2003,  R)
81
Road to Christmas (2006,  Unrated)
82
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
83
Danielle Steel's The Ring (1996,  Unrated)
84
Good Will Hunting (1997,  R)
85
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
86
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
87
The Quick and the Dead (1995,  R)
88
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
89
Basic Instinct (1992,  R)
90
A Guy Thing (2003,  PG-13)
91
Once Upon a Time in America (1984,  R)
92
The Good Shepherd (2006,  R)
93
Windtalkers (2002,  R)
94
Dresden (1999,  Unrated)
95
Cabaret (1972,  PG)
96
Runaway Jury (2003,  PG-13)
97
Slumdog Millionaire (2008,  R)
98
Saving Private Ryan (1998,  R)
99
Lusitania: Murder on the Atlantic (2007,  Unrated)
100
End of the Spear (2006,  PG-13)
101
Nurse Betty (2000,  R)
102
Gendarme à New York, Le (1965,  Unrated)
103
Hitler: The Rise of Evil (2003,  Unrated)
104
Atonement (2007,  R)
105
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
106
Schindler's List (1993,  R)
107
The Producers (2005,  PG-13)
108
The Sound of Music (1965,  G)
109
My Fair Lady (1964,  G)
110
Den du frygter, (Fear Me Not) (2008,  PG)
111
Hunt for Justice (2006,  PG-13)
112
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
113
A League of Their Own (1992,  PG)
114
Stauffenberg (Operation Valkyrie) (2004,  PG)
115
Sword of Honour (2001,  Unrated)
116
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
117
Valkyrie (2008,  PG-13)
118
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
119
Easy Rider (1969,  R)
120
Remember the Titans (2000,  PG)
121
Store Planer (2005,  Unrated)
122
Showgirls (1995,  NC-17)
123
No Way Out (1987,  R)
124
The Rocket Post (2007,  Unrated)
125
Lions for Lambs (2007,  R)
126
Anzio (1968,  PG)
127
The Three Burials of Melquiades Estrada (2006,  R)
128
Battle for Haditha (2007,  R)
129
Sunshine Cleaning (2009,  R)
130
Before the Fall (Napola) (2004,  Unrated)
131
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
132
Defence of the Realm (Defense of the Realm) (1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments