My Favorite Movies


  fb1074982657's Rating My Rating
1
Michael Collins (1996,  R)
2
In the Name of the Father (1993,  R)
3
Saving Private Ryan (1998,  R)
4
Dark City (1998,  R)
5
V for Vendetta (2006,  R)
6
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
7
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
8
Death Wish 2 (1982,  R)
9
Death Wish (1974,  R)
10
K-PAX (2001,  PG-13)
11
Once Upon a Time in America (1984,  R)
12
A Clockwork Orange (1971,  R)
13
Papillon (1973,  R)
14
Patton (1970,  PG)
15
Halloween (1978,  R)
16
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
17
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
18
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
19
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
20
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
21
Suspiria (1977,  R)
22
The Shining (1980,  R)
23
Rosemary's Baby (1968,  R)
24
The Exorcist (1973,  R)
25
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
26
The Fly (1986,  R)
27
Memoirs of an Invisible Man (1992,  PG-13)
28
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
29
Raging Bull (1980,  R)
30
Taxi Driver (1976,  R)
31
The Devil's Advocate (1997,  R)
32
The Godfather (1972,  R)
33
Forrest Gump (1994,  PG-13)
34
Braveheart (1995,  R)
35
300 (2007,  R)
36
Scarface (1983,  R)
37
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
38
The Darwin Awards (2006,  R)
39
Brazil (1985,  R)
40
Evilenko (2004,  Unrated)
41
Pact with the Devil (2004,  Unrated)
42
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
43
Apocalypse Now (1979,  R)
44
My Left Foot (1989,  R)
45
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
46
Death Wish 3 (1985,  R)
47
Naked Lunch (1991,  R)
48
Alien (1979,  R)
49
The Kite Runner (2008,  PG-13)
50
The Elephant Man (1980,  PG)
51
Jacob's Ladder (1990,  R)
52
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
53
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
54
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments