My Favorite Movies


  fb1076474899's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
Finding Nemo (2003,  G)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
Grease (1978,  PG)
6
Wedding Crashers (2005,  R)
7
Pretty Woman (1990,  R)
8
Die Hard (1988,  R)
9
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
10
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
11
Into the Blue (2005,  PG-13)
12
Imitation of Life (1958,  Unrated)
13
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
14
A Star is Born (1976,  R)
15
House of Sand and Fog (2003,  R)
16
Sahara (2005,  PG-13)
17
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
18
Gone With the Wind (1939,  G)
19
Peyton Place (1957,  Unrated)
20
Postcards from the Edge (1990,  R)
21
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
22
Pure Country (1992,  PG)
23
Scent of a Woman (1992,  R)
24
The Fugitive (1993,  PG-13)
25
A Few Good Men (1992,  R)
26
The Ugly Dachshund (1966,  Unrated)
27
Song of the South (1946,  G)
28
Three Kings (1999,  R)
29
Seabiscuit (2003,  PG-13)
30
Robin Hood (1973,  G)
31
Sabrina (1995,  PG)
32
Secondhand Lions (2003,  PG)
33
Miracle of the White Stallions (The Flight of the White Stallions) (1963,  Unrated)
34
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
35
Singin' in the Rain (1952,  G)
36
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
37
Air Force One (1997,  R)
38
Blood Diamond (2006,  R)
39
Eight Below (2006,  PG)
40
Hidalgo (2004,  PG-13)
41
Jerry Maguire (1996,  R)
42
Face/Off (1997,  R)
43
Ladder 49 (2004,  PG-13)
44
Wild Hogs (2007,  PG-13)
45
Broken Arrow (1996,  R)
46
Saturday Night Fever (1977,  PG)
47
Michael (1996,  PG)
48
Urban Cowboy (1980,  R)
49
A Civil Action (1998,  PG-13)
50
What Women Want (2001,  PG-13)
51
The Patriot (2000,  R)
52
Lethal Weapon (1987,  R)
53
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
54
Conspiracy Theory (1997,  R)
55
Valkyrie (2008,  PG-13)
56
The Last Samurai (2003,  R)
57
Collateral (2004,  R)
58
Top Gun (1986,  PG)
59
Rain Man (1988,  R)
60
Cocktail (1988,  R)
61
The Firm (1993,  R)
62
Run Silent, Run Deep (1958,  Unrated)
63
Teacher's Pet (1958,  Unrated)
64
Boom Town (1940,  Unrated)
65
The Tall Men (1955,  Unrated)
66
Lone Star (1952,  Unrated)
67
North by Northwest (1959,  Unrated)
68
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
69
Frequency (2000,  PG-13)
70
Any Given Sunday (1999,  R)
71
Flight of the Phoenix (2004,  PG-13)
72
The Big Easy (1986,  R)
73
Great Balls of Fire! (1989,  PG-13)
74
Innerspace (1987,  PG)
75
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
76
National Treasure (2004,  PG)
77
Lord of War (2005,  R)
78
The Rock (1996,  R)
79
Guarding Tess (1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments