My Favorite Movies


  fb1079712271's Rating My Rating
1
Akira (1988,  R)
2
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
3
The Evil Dead (1981,  NC-17)
4
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
A true masterpiece of horror!
5
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
Tokyo Godfathers
One of the very best anime movies.
6
Sin City (2005,  R)
7
Lost Highway (1997,  R)
8
The Bastard (1978,  Unrated)
9
Goldfinger (1964,  PG)
10
From Russia With Love (1964,  PG)
11
Alien (1979,  R)
12
The Shining (1980,  R)
13
Rosemary's Baby (1968,  R)
14
Chungking Express (1996,  PG-13)
15
GoodFellas (1990,  R)
16
Reservoir Dogs (1992,  R)
17
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
Definitely classic! Be ashamed if you haven't seen this.
18
Amores Perros (2001,  R)
Amores Perros
A masterpiece.
19
21 Grams (2003,  R)
21 Grams
Brilliant.
20
Arizona Dream (1993,  R)
Arizona Dream
A great film with great cast! Offers something more than a Hollywood blockbuster. Drama and comedy with weird characters.
21
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
22
Leaving Las Vegas (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments