Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1080444805's Rating My Rating
1
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
3
Scarecrow (1972,  Unrated)
4
The Godfather, Part II (1974,  R)
5
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
6
Strange Days (1995,  R)
7
Jackie Brown (1997,  R)
8
The Shawshank Redemption (1994,  R)
9
The Godfather (1972,  R)
10
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
11
12 Angry Men (1997,  PG-13)
12
The Scarecrow (1920,  Unrated)
13
Sleepers (1996,  R)
14
Silkwood (1983,  R)
15
Jude (1996,  R)
16
The Killing Fields (1984,  R)
17
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
18
28 Days Later (2003,  R)
19
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
20
The English Patient (1996,  R)
21
The Verdict (1982,  R)
22
Field of Dreams (1989,  PG)
23
The French Connection (1971,  R)
24
Exodus (1960,  Unrated)
25
Atonement (2007,  R)
26
Welcome to Collinwood (2002,  R)
27
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
28
JFK (1991,  R)
29
The Dark Knight (2008,  PG-13)
30
Batman Begins (2005,  PG-13)
31
Fight Club (1999,  R)
32
Saving Private Ryan (1998,  R)
33
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
34
L.A. Confidential (1997,  R)
35
Hud (1963,  Unrated)
36
American History X (1998,  R)
37
The Departed (2006,  R)
38
Somebody Up There Likes Me (1956,  Unrated)
39
The Odd Couple (1968,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments